Prostat malign lezyonlarının multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme'de farmakokinetik analizi ve gleason skoru ile korelasyonu
Pharmacokinetic analysis of prostate malignant lesions on multiparametric magnetic resonance imaging and correlation with gleason score
- Tez No: 907694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamız prostat glandı malign lezyonlarını ayırt etmede farmakokinetik değerleri ölçmeyi ve sonuçların Gleason skoruyla ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2021-Nisan 2024 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda yüksek PSA değerleri ve/veya şüpheli DRM bulguları sebebiyle multiparametrik prostat MRG (mpMRG) çekilen 813 hasta retrospektif olarak tarandı. Görüntüler PIRADS v2.1 kılavuzuna uygun olarak, hastaların yaş ve PSA(ng/ml) değeri bilinerek, biyopsi öncesinde birlikte değerlendirildi. Biyopsi ve/veya radikal prostatektomi yapılan ve Gleason skoru 6 ve üzeri olan 51 hasta listelendi. Çalışmaya uygun kriterleri sağlayan, yaşları 47-85 arasında olan 43 hasta çalışmaya dahil edildi. PI-RADS skoru, yaş, PSA, prostat volümü, PSA dansitesi ve lezyon uzunluğu kaydedildi. Görüntüler iş istasyonuna aktarılıp otomatik olarak lezyon volümü ve prostat volümü ölçüldü. Ayrıca lezyona ve aynı kesitteki sağlam dokuya ROI çizilerek farmakokinetik analiz yapıldı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: GS≥8 olan hastalarda PSA, PSA-D ve lezyon uzunluğu GS
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to measure the pharmacokinetic values in differentiating malignant lesions of the prostate gland and to examine the relationship between the results and Gleason score. Materials and Methods: Between May 2021 and April 2024, 813 patients who underwent multiparametric MRI (mpMRI) due to elevated PSA values and/or suspicious DRE findings at the Department of Radiology, Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Hospital were retrospectively reviewed. The images were evaluated together before biopsy in accordance with PI-RADS v2.1 guidelines, knowing the age and PSA (ng/ml) values of the patients. 51 patients who underwent biopsy and/or radical prostatectomy and had a Gleason score of 6 or higher were listed. 43 patients, aged between 47-85 years, who met the eligibility criteria were included in the study. PI-RADS score, age, PSA, prostate volume, PSA density and lesion length were recorded. Images were transferred to the workstation and lesion volume and prostate volume were measured automatically. In addition, pharmacokinetic analysis was performed by drawing ROI on the lesion and intact tissue in the same section. All data obtained were statistically analyzed. Results: PSA, PSA-D and lesion length were significantly higher in patients with GS≥8 than in patients with GS