Çekme ve eğilme bileşik zorlamalı bir deney cihazının tasarımı ve imalatı
Designing and manufacturing a combined bending and tension aparatus
- Tez No: 90770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, çeşitli malzemelerin hangi bileşik çekme ve eğme zorlanması seviyesinde elastik sınırı aşacağımn belirlenmesidir. Makina imalatında, makina elemanlarının malzeme özelliklerinin tayini üretilen cihazların, güvenliği, ekonomikliği ve verimi açısından son derece önemlidir. Bu deneysel araştırmada, bir çubuğa aynı anda bir çekme kuvveti ve bir eğilme momenti uygulayabilecek ve üzerinde komparatör yardımı ile şekil değişim miktarının ölçülebileceği bir deney cihazı üretildi. Bu cihaz ile deneyler yapıldı. Her bir çubuk için değişik açılarda uygulanan kuvvetlerin teorik hesaplarla karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The purpase of this study is to obtain mixed aquipments which combined tension and bending stresses measure elastic limit exceeds. It is very important to differ the specialities of the mechanical equipment, manufactured devices, dependebility, security, economically and productivity in engine manufactiring. In this experiment, an exeperiment device was prodived which will help to to measure the deformation by putting a pulling force and a bending moment at the same time to the pole which can be applied by the help of comparator. Some experiments have been made by this same device. For every specimen there have been some comparrision with different ratios which were applied forces with teoric comparision.