Nem tutucuların özelliklerinin ve ekonomikliğinin incelenmesi
Characteristics and economical analysis of desiccants
- Tez No: 90771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUNDUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Hava içerisinde bulunan nemin alınması için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biride nem tutucuların kullanılması yoluyla olanıdır. Bu çalışmada, nem tutucu maddelerin psikrometrik diyagramda çalışma prensibi incelenmiş ve çeşitli nem tutucuların sınıflandırılması yanında fiziksel ve kimyasal özellikleri ve proses termodinamiği verilmiştir. Optimal koşullarda çalışacak nem tutucular kullanılarak, nem alma sistemleri tasarımlarında önemli rol oynayan parametreler verilmiştir. Uygulama olarak piyasadan fiyatları alınan nem tutucuların aynı nem yükü için performansları incelenmiş daha sonra daha ekonomik olan silikajel ve lityum klorür için yatırım ve işletme giderleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are various methods to dehumidify the moisture in the air. One of these methods is executed through the application of desiccants. In this research, the working principle of desiccants in psychrometric diagram is studied and in addition to the classification of various desiccants, their physical and chemical characteristics and their process thermodynamic are also discussed. The parameters that are obtained by using desiccants that shall work in optimal conditions and which have an important role in the designs of dehumidifying systems are also stated in this research. As the practice, the performances, for the same load of humidity, of the commercial desiccants of which prices are obtained from market are studied and subsequently the investment and operation costs are calculated for silica gel and lithium chloride which are usually accepted as to be more economical.