Influencer'ların 3-6 yaş grubu çocuk ebeveynlerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisi
The impact of influencers on the purchasing behavior of parents of 3-6 year old children
  1. Tez No: 907705
  2. Yazar: SÜMEYYE TABANYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Influencer'lar, günümüzde pazarlama stratejilerinde önemli bir rol oynayan sosyal medya fenomenleri olarak öne çıkmaktadır. Genellikle belirli bir alanda uzmanlaşmış ve geniş bir takipçi kitlesine sahip olan bu kişiler, sosyal medya platformlarında düzenli olarak içerik üreterek takipçilerini etkilemektedir. Ayrıca güvenilirlikleri ile dikkat çeken Influencer'lar, takipçileri üzerinde önemli bir etki yaratarak satın alma kararlarını şekillendirmede etkin bir rol oynamaktadır. Influencer pazarlaması ise, bu sosyal medya fenomenlerinin ürün veya hizmetleri takipçilerine tanıttıkları pazarlama biçimini ifade etmektedir. Geleneksel reklam yöntemlerine kıyasla, Influencer pazarlaması daha kişiselleştirilmiş ve hedef kitleye özgü bir iletişim imkânı sunmaktadır. Bu araştırma, Influencer'ların 3-6 yaş grubu çocuk ebeveynlerinin satın alma davranışlarına etkilerini araştırmaktadır. Bu bağlamda, Influencer'ların ebeveynlerin satın alma kararlarını nasıl şekillendirdiği ve Influencer pazarlamasının bu süreçte ne denli etkili olduğu anlaşılmaya çalışılmaktadır. Araştırma kapsamında, Elazığ ilinde yaşayan 402 ebeveyne yüz yüze anket çalışması yapılmış ve Influencer'ların ebeveynlerin satın alma ve katılma düzeyi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın genel sonucuna göre, Influencer'ların 3-6 yaş grubu çocuk ebeveynlerinin satın alma davranışlarına değişik düzeylerde etki ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Influencers are social media influencers who play an important role in marketing strategies today. These people, who are usually specialized in a certain field and have a large following, influence their followers by regularly producing content on social media platforms. In addition, influencers, who attract attention with their reliability, play an active role in shaping purchasing decisions by creating a significant impact on their followers. Influencer marketing refers to a form of marketing in which these social media influencers promote products or services to their followers. Compared to traditional advertising methods, influencer marketing offers more personalized and audience-specific communication. This research investigates the effects of influencers on the purchasing behavior of parents of children aged 3-6. In this context, it is tried to understand how influencers shape parents' purchasing decisions and how effective influencer marketing is in this process. Within the scope of the research, 402 parents living in Elazığ province were surveyed and the effects of influencers on the level of purchase and participation of parents were examined. According to the general result of the study, it was found that influencers have different levels of influence on the purchasing behavior of parents of children aged 3-6.