Aile sağlığı merkezi çalışanlarının kronik ağrılı hastaya yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family health center employees' attitudes towards patients with chronic pain
- Tez No: 951426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Kronik ağrı; fizyolojik, psikolojik, ekonomik vb., birçok soruna yol açan bir halk sağlığı problemidir. Bu nedenle, kronik ağrının etkin yönetimi oldukça önem taşımaktadır. Sağlık çalışanlarının kronik ağrılı hastaya yönelik tutumları, hastaların ağrı algısını ve tedaviye uyumunu etkileyebilmektedir. Sağlık çalışanlarının bu tutumları ise çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Biz de bu çalışmada aile sağlığı merkezi (ASM) sağlık çalışanlarının kronik ağrılı hastaya yönelik tutumlarını ve bu tutumları etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma gözlemsel ve kesitsel tipte bir araştırma olarak planlandı. Çalışma kapsamında 01.10.2024 – 01.04.2025 tarihleri arasında İstanbul Bağcılar ilçesine bağlı 48 ASM'ye ziyaret gerçekleştirildi. Araştırma evrenini, ilçedeki aktif hizmet veren 219 aile hekimliği biriminde görev yapan 438 sağlık çalışanı oluşturmuş; dahil edilme kriterlerini karşılayan 325 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma verileri, tarafımızca literatür taraması yapılarak oluşturulan Sosyodemografik Bilgi Formu ve Sağlık Çalışanlarının Kronik Ağrılı Hastalara Yönelik Tutumu Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edildi. Veriler, IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Araştırmaya 325 sağlık çalışanı dahil edildi ve katılımcıların çoğunluğu kadın (%70,2) ve evliydi (%60,6). Katılımcıların %21,5'inin kronik hastalığı, %22,2'sinin daha önce uzun süreli ağrı yaşadığı, %30,8'inin ise ailesinde kronik ağrı yaşayan birey olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %39,4'ü pratisyen aile hekimi, %9,8'i uzman aile hekimi, %50,8'i ise aile sağlığı çalışanı (ASÇ) idi. Katılımcıların %70,5'i 3001-4000 nüfuslu ASM'lerde görev yapmakta ve %21,2'si günlük 76 ve üzeri hasta bakmaktadır. Katılımcıların %39,4'ü kronik ağrının süresini 12 hafta ve üzeri olarak belirtmiştir. Kronik ağrı süresine ilişkin doğru bilgiye en çok sahip grup uzman aile hekimleriydi (%53,1). Tutum ölçeği kapsamında; duyarlılık yönelimi puan ortalaması 3,7±0,7, yanılgı yönelimi puan ortalaması 3,3±0,7 ve genel ölçek puan ortalaması 7,0±1,1 olarak bulunmuştur. Demografik değişkenlerle (yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma, kronik hastalık durumu vb.) ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Mesleki değişkenler açısından değerlendirildiğinde, meslek grubu ile hem yanılgı yönelimi puanı (p=0,003) hem de genel ölçek puanı (p=0,002) arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. ASÇ'lerin yanılgı yönelimi ve genel tutum puanları, pratisyen ve uzman aile hekimlerine kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte meslekteki yıl, ASM'de çalışma süresi, çalışılan ASM nüfusu ve günlük hasta sayısı ile tutum puanları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamız, sağlık çalışanlarının kronik ağrılı hastalara yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğunu ortaya koymuştur. Tutum puanları meslek grubuna göre anlamlı farklılık gösterirken, demografik özellikler ve kişisel ağrı deneyimi ile anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic pain is a public health problem that leads to various physiological, psychological, and economic issues. Therefore, effective management of chronic pain is of great importance. Healthcare professionals' attitudes toward patients with chronic pain can influence patients' perception of pain and their adherence to treatment. These attitudes may vary depending on several factors. In this study, we aimed to evaluate the attitudes of family health center (FHC) healthcare professionals toward patients with chronic pain and the factors influencing these attitudes. Materials and Methods: This study was designed as an observational and cross-sectional study. Within the scope of the research, visits were conducted between October 1, 2024, and April 1, 2025, to 48 Family Health Centers (FHCs) located in the Bağcılar district of Istanbul. The study population consisted of 438 healthcare professionals working in 219 actively operating family medicine units in the district. Of these, 325 participants who met the inclusion criteria were included in the study. The data were collected through face-to-face interviews using the Sociodemographic Information Form and the Attitudes of Healthcare Professionals Toward Patients with Chronic Pain Scale, both of which were developed based on a literature review. The data were analyzed using the IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0. Results: A total of 325 healthcare professionals were included in the study, with the majority of participants being female (70.2%) and married (60.6%). It was found that 21.5% of the participants had a chronic illness, 22.2% had previously experienced long-term pain, and 30.8% had a family member with chronic pain. Among the participants, 39.4% were general practitioners, 9.8% were specialist family physicians, and 50.8% were family health workers (FHWs). Of the participants, 70.5% were working at Family Health Centers (FHCs) serving a population of 3001–4000, and 21.2% were seeing 76 or more patients per day. Regarding the duration of chronic pain, 39.4% of the participants correctly identified it as 12 weeks or longer. The group with the highest rate of correct knowledge on the duration of chronic pain was the specialist family physicians (53.1%). Within the scope of the attitude scale, the mean sensitivity orientation score was 3.7±0.7, the mean misconception orientation score was 3.3±0.7, and the overall scale score was 7.0±1.1. No statistically significant differences were found between demographic variables (age, gender, marital status, having children, presence of chronic illness, etc.) and the scale scores (p>0.05). However, when evaluated in terms of professional variables, a statistically significant difference was observed between professional groups and both the misconception orientation scores (p=0.003) and the overall scale scores (p=0.002). Family health workers had higher misconception orientation and overall attitude scores compared to general practitioners and specialist family physicians. On the other hand, no significant differences were found between years of professional experience, duration of employment at the FHC, population size of the FHC, or the number of patients seen daily and the attitude scores. Conclusion: Our study revealed that healthcare professionals generally have a positive attitude toward patients with chronic pain. While attitude scores showed significant differences based on professional group, no significant differences were found in relation to demographic characteristics or personal experience of pain.