Neoliberalizmin gölgesinde Avrupa'da neopopülizm
Neopopulism in Europe in the shadow of neoliberalism
  1. Tez No: 907715
  2. Yazar: SAİME SÜMEYYE KALLECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
2007-2008 küresel mali krizinin ardından neoliberalizmin siyasette ve küresel ekonomi üzerindeki etkileri artmış, popülist siyasetin gelişmesine zemin hazırlanmıştır. Küresel mali kriz yalnızca ekonomi alanında sarsıcı etkiler meydana getirmemiş olup aynı zamanda toplumsal eşitsizliğin artmasına sebep olmuş, popülizmin doğuşunu tetiklemiştir. Neopopülist görüş neoliberalizmin yarattığı tahribatın sonuçlarını siyasi bir sermaye olarak kullanmıştır. Popülizm neoliberalizme karşıt görüş olarak yorumlansa da ekonomi politikalarının devamı niteliğini de taşımaktadır. Bu çalışmada cevap aranan en önemli sorular Avrupada ortaya çıkan popülist hareketlerin neoliberal politikalarla nasıl eklemlendiği, demokrasi üzerinde nasıl bir tehdit oluşturduğu, neopopülist hareketlerle ortaya çıkan eşitsizliğin nasıl siyasal sermayeye dönüşerek Avrupa'da halkın desteğini aldığıdır. Bu sorulara İtalya ve Macaristan örneklerinden hareketle cevap aranacaktır. Avrupa'da meydana gelen olaylar ile birlikte popülizm yeni bir görünüme kavuşmuştur. Klasik popülizm ve neopopülizm arasında belirgin farklar ortaya çıkmış olup, neopopülizmde neoliberalizmin etkilerine değinilmektedir. Popülist politika ile süslense de neoliberal etkilerin görüldüğü noktalar incelenmek istenmektedir. Bu bağlamda neoliberalizm ve neopopülizm kavram ilişkisi açıklanmaya çalışırken, demokrasiye etkileri de sunulmaya çalışılacaktır. Popülist hareketlerin neoliberalizm ile ilişkisinin bir sonucu olarak demokrasinin tehdit altında olduğu fikri sorgulanacaktır. Bu çalışma, Avrupa'daki popülist hareketlerin neoliberal politikalarla nasıl bir ilişki kurduğunu ve bu hareketlerin Avrupa demokrasisine yönelik tehditlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Neoliberal politikaların toplumsal eşitsizlikleri derinleştirdiği bir dönemde, popülist hareketlerin bu eşitsizlikleri nasıl siyasal sermayeye dönüştürerek halk desteğini sağladığı incelenecektir. İtalya örneği üzerinde durularak, üç farklı popülist hareketin birbirinden nasıl farklı ve ortak özelliklere sahip olduğu incelenecek ve Macaristan örneği analiz edilerek popülizmin Avrupa'daki etkileri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
After the 2007-2008 global financial crisis, neoliberalism's influence on politics and the global economy increased, creating fertile ground for the rise of populist politics. The global financial crisis not only had devastating economic impacts but also exacerbated social inequality, which helped fuel the emergence of populism. Neopopulist movements capitalized on the damage caused by neoliberalism, using it as political capital. While populism is often seen as opposing neoliberalism, it can also be viewed as a continuation of its economic policies. This study aims to address key questions such as how populist movements in Europe have become intertwined with neoliberal policies, how they pose a threat to democracy, and how the inequalities brought about by neopopulist movements have turned into political capital, gaining popular support across Europe. Recently, populism in Europe has undergone a significant transformation, distinguishing contemporary neopopulism from its classical counterpart. Neopopulism increasingly incorporates elements of neoliberalism, blurring the lines between populist rhetoric and neoliberal policy influences. This study seeks to examine the relationship between neoliberalism and neopopulism, highlighting their impacts on democratic governance. A key question addressed is whether the interplay between populist movements and neoliberal ideologies undermines democratic principles. In an era where neoliberal policies exacerbate social inequalities, populist movements have been adept at converting these disparities into political capital, thereby securing popular support. The analysis will focus on Italy, exploring three distinct populist movements, to uncover both their divergent and converging characteristics. Additionally, the Hungarian example will be scrutinized to assess the broader implications of populism's rise in Europe and its potential threats to democracy. Through this comparative analysis, the study aims to provide a nuanced understanding of how populism and neoliberalism intertwine, shaping political landscapes and influencing democratic institutions.