Saluting the sun under the shadow of neoliberalism: An ethnographic study of yoga teacher training course attendees and yoga teachers
Neoliberalizmin gölgesinde güneşi selamlamak: Yoga eğitmenlik kursu katılımcıları ve yoga eğitmenleri üzerine etnografik bir çalışma
  1. Tez No: 604344
  2. Yazar: PELİN AYDINER JUCHAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Spor, Anthropology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Ankara'da yoga eğitmenleri ve yoga öğretmeni eğitim kursu katılımcılarıyla yürütülen altı aylık bir etnografik araştırmaya dayanmaktadır. Çalışmaya konu olan bireyler, profesyonel yoga eğitmeni olarak kendilerine bir kaçış alanı yaratmayı, yeni bir meslek edinmeyi ve yeni bir yaşam tarzı oluşturmayı hayal etmektedir. Çalışma boyunca kaçış ihtiyacını doğuran neoliberal dinamikler sorgulanırken, yoga ve yoga eğitmenlipi programlarının ticarileştirilmesi ve kurumsallaşması da analiz edilmiştir. Bu çalışma, yoga eğitmeni olma sürecinin ve mevcut yoga piyasası dinamiklerinin bireylerin en başta kaçmaya çalıştıkları neoliberal ideolojilerle tekrar karşılaşmalarına ve uyum sağlamalarına neden olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a six months ethnographic research conducted in Ankara with yoga trainers and yoga teacher training course attendees. Individuals subject to the study were dreaming of creating an alternative space, adopting a new profession and a new way of life by becoming professional yoga teachers. While the neoliberal dynamics that lead to the need for such an escape were questioned, the commercialization and institutionalization of yoga and yoga teacher training programs were also analyzed. This study suggests that the process of becoming a yoga teacher and the current yoga market dynamics cause individuals to face with, and conform to the neoliberal ideologies which they were trying to escape from.