Yazının tarihsel gelişim evreleri üzerine Konya Bilim Merkezinde model geliştirilmesi
Development of a model on the historical evolution of writing at Konya Science Center
- Tez No: 907724
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma kapsamında, alfabelerin tarihi serüveni ilk yazılardan günümüze kadar incelenmiştir. Yazının ortaya çıkışından itibaren farklı toplumlar ve kültürler tarafından kullanılan alfabeler, zamanla şekillenmiş ve evrim geçirmiştir. Çalışma, yazının ve alfabelerin tarihsel gelişimini coğrafyalar üzerinden ele alarak sunmaktadır. Alfabelerin tarihi serüveni, Konya Bilim Merkezi bünyesinde etkileşimli bir sergi alanı olarak tasarlanmış ve üretilmiş ve kullanıcılara sunulmuştur.“Sözcüklerin Serüveni”adını taşıyan bu sergi Türkiye'de bilim merkezlerinde sosyal bilimler temalı ilk sergi olması, çalışmayı daha anlamlı kılmakta ve sosyal bilimlerin eğitimsel katkısını vurgulamaktadır. Serginin etkisini ve başarısını değerlendirebilmek amacıyla, sergi gezi turları düzenlenmiştir. Bu etkinliklerde ziyaretçilerden anketler yardımıyla veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler çeşitli konu başlıkları altında analiz edilmiştir. Anketlerle ziyaretçilerin bilgi seviyelerindeki değişim ölçülmüş, ayrıca sergiye dair memnuniyet düzeyleri değerlendirilmiştir. Analiz süreci, serginin geliştirilmesi ve aynı alanda yürütülecek projelere yönelik değerli geri bildirimler sağlamıştır. Bu çalışma, sosyal bilimlerin bilim merkezlerindeki temsiliyetini artırmaya yönelik bir model sunmayı amaçlamakta ve benzer içeriklerin daha fazla yer bulması için öncü bir çalışma olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the historical journey of alphabets from the earliest scripts to the present day. Since the advent of writing, alphabets used by different societies and cultures have evolved and transformed over time. The study examines the historical development of writing and alphabets across various regions. This journey of alphabets has been presented to the public as an interactive exhibition space at the Konya Science Center. Titled“Sözcüklerin Serüveni”, this exhibition holds significance as the first social science-themed exhibition in Turkish science centers, underscoring the educational contribution of social sciences. To assess the impact and success of the exhibition, guided tours were organized. During these events, data was collected from visitors through surveys, and the gathered data was analyzed under various topics. The surveys measured changes in visitors' knowledge levels and assessed their satisfaction with the exhibition. The analysis process has provided valuable feedback for improving the exhibition and for future projects in this field. This study aims to offer a model for enhancing the representation of social sciences in science centers, with the hope that it will pave the way for similar content to find a wider place in such institutions.