Geleneksel ve katılım bankacılığının CAMELS performans analizi: Türkiye örneği (2018-2023)
Performance analysis of traditional and participation banking with CAMELS method: The case of Türkiye (2018-2023)
- Tez No: 907728
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki, analiz için seçilmiş geleneksel ve katılım bankalarının 2018-2023 dönemindeki performanslarını CAMELS derecelendirme sistemi çerçevesinde karşılaştırmayı amaçlar. Çalışmada, geleneksel ve katılım bankalarının sermaye yeterliliği, varlık kalitesi, yönetim kalitesi, kârlılık, likidite ve piyasa riski duyarlılıkları incelenmiş ve bu bağlamda her iki bankacılık türünün performans farklılıkları ortaya konulmuştur. 2023 yılı itibarıyla, 1,0-1,5 değerlendirme aralığında“Güçlü”performans sergileyen bankalar şunlardır: İş Bankası, VakıfBank, Akbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım. 1,6-2,5 değerlendirme aralığında“Yeterli”performans gösteren bankalar ise Garanti Bankası ve Ziraat Bankası'dır. 2,6-3,5 değerlendirme aralığında“Makul”performans sergileyen bankalar Kuveyt Türk ve Türkiye Finans'tır. 3,6-4,5 değerlendirme aralığında“Sınırda”performans gösteren banka Albaraka Türk'tür. Sonuç olarak, Geleneksel bankalar, kârlılık, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, yönetim kalitesi ve piyasa riskine karşı duyarlılık gibi kriterlerde katılım bankalarına kıyasla daha üstün performans sergilemektedir ve Camels notları daha iyidir. Öte yandan katılım bankaları, likidite konusunda daha avantajlıdır. İki bankacılık sisteminin güçlü ve zayıf yönleri göz önünde bulundurularak, stratejiler geliştirilebilir. Katılım bankaları sermaye, kârlılığı artırma ve piyasa riskine karşı farklı stratejilere odaklanmalı ve yönetim kalitesini iyileştirmeli, geleneksel bankalar ise likidite yönetimini daha etkin yönetmelidir
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the performance of selected traditional and participation banks in Turkey during the 2018-2023 period within the framework of the CAMELS rating system. The study examines the capital adequacy, asset quality, management quality, earnings, liquidity, and sensitivity to market risk of traditional and participation banks, highlighting the performance differences between the two banking types. As of 2023, the banks with“Strong”performance in the 1.0-1.5 evaluation range are: İşbank, VakıfBank, Akbank, Ziraat Participation and Vakıf Participation. Banks with“Satisfactory”performance in the 1.6-2.5 evaluation range are Garanti Bank and Ziraat Bank. Banks with“reasonable”performance in the 2.6-3.5 evaluation range are Kuveyt Türk and Türkiye Finans. Finally, the bank that performs“On the Border”in the 3.6-4.5 evaluation range is Albaraka Turk . In conclusion, traditional banks outperform participation banks in terms of profitability, capital adequacy, asset quality, management quality, and sensitivity to market risk, with better CAMELS scores. On the other hand, participation banks have an advantage in liquidity. Considering the strengths and weaknesses of both banking systems, strategies can be developed. Participation banks should focus on enhancing capital, increasing profitability, developing strategies to address market risk, and improving management quality, while traditional banks should work on more effective liquidity management