All-on-4 protezlerde farklı altyapı materyalleri ile farklı üst yapı materyallerinin kombinasyonlarının vida üzerindeki strese etkisinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different framework materials andsuperstructure materials combinations on screw stress in all-on-4 prostheses using finite element analysis
- Tez No: 907765
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SONUGELEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmada All-on-4 protetik restorasyonlarda farklı altyapı ve farklı üst yapı materyallerinin protetik parçalarda, implant ve implant çevresi kemikte farklı yük dağılımlarına sebep olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada All-on-4 konseptine uygun olarak 4 adet implant tercih edilmiştir. Distal implantlar 30 derece açılandırılmıştır. Protetik altyapı olarak kromkobalt alaşım, titanyum, PEEK ve zirkonya tercih edilmiştir. Protetik üst yapı olarak ise kompozit ve zirkonya kullanılarak sekiz farklı kombinasyon oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan üç boyutlu modeller, Rhinoceros 4.0 ve VRMesh yazılımları kullanılarak oluşturulmuş ve stl formatında Algor Fempro yazılımına aktarılmıştır. Modellerin geometrik düzenlemeleri VRMesh yazılımı ile yapılmış, ardından sonlu elemanlar stres analizi için Algor Fempro yazılımına aktarılmıştır. Kuvvet uygulamaları 150N kuvvetle sol 1. molar ve 1. premolar dişlerin oklüzal yüzeylerine dik olarak uygulanmıştır. Bulgular: İmplant gövdesi, oklüzal vida ve multiunit abutmentta en yüksek Von Mises gerilim değerleri PEEK altyapı ile kompozit üst yapı gruplarında gözlenmiştir. Kanat bölümüne kuvvet uygulandığı zaman kuvvet yönündeki implant gövdelerinde düşük elastik modülüne sahip PEEK altyapı ve kompozit üst yapılarda yüksek Von Mises gerilim değerleri, yüksek elastik modülüne sahip zirkonya altyapı ve üst yapıda ise düşük Von Mises gerilim değerleri gözlenmiştir. Kuvvet kanat bölümüne uygulandığında zirkonya altyapı grubundaki oklüzal vidalarda diğer altyapı gruplarına göre daha düşük Von Mises gerilim değerleri gözlenmiştir. Kuvvet iki implant arasına uygulandığında oklüzal vidada PEEK altyapı grubunda diğer altyapı gruplarına göre daha yüksek Von Mises gerilim değerleri gözlenmiştir. Kuvvet yönündeki implantlar çevresi kortikal kemikte PEEK altyapı grubunda diğer altyapılara göre daha yüksek maksimum asal gerilim değerleri gözlenmiştir. Kuvvet yönündeki implantlar çevresindeki kortikal kemikte zirkonya üst yapı grubunda kompozit üst yapı grubuna göre daha düşük maksimum asal gerilme değerleri gözlenmiştir. Kuvvet yönündeki kortikal kemikte minimum asal gerilme değerleri kompozit üst yapıda zirkonya üst yapıya göre daha düşük VI gözlenmiştir. Kuvvet kanat bölümüne uygulandığında kuvvet yönündeki kortikal kemikteki minimum asal gerilme tepe değerleri altyapıların elastik modülü ile ters orantılı olacak şekilde büyükten küçüğe PEEK, titanyum, Cr-Co, zirkonya olarak sıralanmaktadır. Sonuçlar: İmplant gövdesi, multiunit abutment ve oklüzal vidada PEEK altyapı ve kompozit üst yapı gruplarında daha yüksek stres birikim değerleri gözlenmiştir. İmplant gövdesi ve oklüzal vidada zirkonya altyapı grubunda daha düşük stres birikim değerleri gözlenmiştir. İmplant çevresi kortikal kemikte PEEK altyapı ve kompozit üst yapı gruplarında kuvvet yönündeki kortikal kemikte daha yüksek çekme kuvvetleri gözlenmiştir. İmplant çevresi kortikal kemikte sıkışma değerleri altyapılara göre büyükten küçüğe PEEK, titanyum, Cr-Co, zirkonya şeklinde sıralanmıştır. Kompozit üst yapıda, zirkonya üst yapıya oranla kuvvet yönündeki kortikal kemikte, implant gövdesinde, multiunit abutmentta daha yüksek stres birikim değerleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate whether different framework and superstructure materials in All-on-4 prosthetic restorations cause varying load distributions in prosthetic components, implants, and peri-implant bone. Materials and Methods:In this study, four implants were selected according to the All-on-4 concept, with the distal implants angled at 30 degrees. Cobalt-chromium alloy, titanium, PEEK, and zirconia were selected as the framework materials, while composite and zirconia were used as superstructure materials to form eight different combinations. The 3D models used in the study were created using Rhinoceros 4.0 and VRMesh software and then transferred in STL format to Algor Fempro software. The geometric arrangements of the models were adjusted with VRMesh software and then transferred to Algor Fempro software for finite element stress analysis. A force of 150N was applied perpendicular to the occlusal surfaces of the left first molar and first premolar teeth. Results: The highest Von Mises stress values in the implant body, occlusal screw, and multiunit abutment were observed in the groups with PEEK framework and composite superstructure. When force was applied to the cantilever section, high Von Mises stress values were observed in the implant bodies with PEEK framework and composite superstructure, which have a low elastic modulus, while low Von Mises stress values were observed in zirconia framework and superstructure with a high elastic modulus. When force was applied to the cantilever section, the occlusal screws in the zirconia framework group exhibited lower Von Mises stress values compared to the other framework groups. When force was applied between the two implants, the occlusal screw in the PEEK framework group showed higher Von Mises stress values compared to the other framework groups. The cortical bone surrounding the implants located close to the area where force is applied showed higher maximum principal stress values in the PEEK framework group compared to other frameworks. The maximum principal stress values in the cortical bone surrounding the implants were lower in the zirconia superstructure VIII group than in the composite superstructure group. The minimum principal stress values in the cortical bone located close to the area where force is applied were observed to be lower in the composite superstructure than in the zirconia superstructure. When force was applied to the cantilever section, the peak minimum principal stress values in the cortical bone located close to the area where force is applied ranked from largest to smallest inversely proportional to the elastic modulus of the frameworks as PEEK, titanium, Cr- Co, and zirconia. Conclusions: Higher stress accumulation values were observed in the PEEK framework and composite superstructure groups in the implant body, multiunit abutment, and occlusal screw. Lower stress accumulation values were observed in the zirconia framework group in the implant body and occlusal screw. Higher tensile forces were observed in the cortical bone surrounding the implants in the force direction in the PEEK framework and composite superstructure groups. The compression values in the cortical bone surrounding the implants were ranked from largest to smallest according to the frameworks as PEEK, titanium, Cr-Co, and zirconia. In the composite superstructure, higher stress accumulation values were observed in the cortical bone, implant body, and multiunit abutment located close to the area where force is applied compared to the zirconia superstructure.