Dün'den bugün'e Suriye'de Hristiyanlık
Christianity in Syria from yesterday to today
- Tez No: 907764
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Suriye Hristiyanları dünyanın en eski Hristiyanları olduklarını, Suriye'de kurulan kiliselerin havariler tarafından kurulduğunu, bundan dolayı da özerkliğe (otosefali) sahip olduklarını savunmaktadır. Suriye'de Hristiyanlık Suriye tarihinde çok önemli konuma sahiptir. Bu coğrafyadaki Hıristiyanlar toplum, kültür, ilişkiler, ideoloji vb. konularında çok önemli rol oynamışlar, tarih boyunca Müslümanlarla beraber Suriye'nin gelişmesi için katkıda bulunmuşlardır. Suriye çok farklı dinlerin bir arada yaşadığı bir konuma sahip olduğundan çoğunluğu temsil eden Suriye Hristiyanları'nın farklı dinlerin bir arada yaşama serüveninde nasıl rol oynadığı konusu çok önemlidir. Bu çalışma Suriye Hristiyanları'nın özellikle Müslümanlarla olan ilişkilerine odaklanmaktadır. Suriye toplumunda farklı dinlere olan bakışın ve bunun kökenlerinin neye dayandığı konusu özellikle önem arz etmektedir, zira bir arada yaşama serüveni buna göre şekillenmektedir. Bu tez farklı dinlerin ve Hristiyan mezheplerinin Suriye'de hangi şartlar altında yaşadığını ve“farklı”olduklarından dolayı nasıl algılandıklarına dikkat çekmektedir. Suriye'de Hristiyanlığın yayılışı ve kök salması araştırmanın dikkat çektiği noktalardan birisidir. Son olarak da Suriye Süryanilerinin kültürüne, Müslümanlarla özgürce ve hoşgörüyle yaşamasına dikkat çekilmektedir.“Suriye'de Hristiyanlık: (geçmişten bugüne)”konu edinen bu çalışma nitel verilere dayanarak deskriptif yöntemle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Christians in Syria are considered to be some of the oldest Christian communities in the world, and it is argued that the churches in Syria were established by the apostles, granting them autonomy (autocephaly). Christianity holds a very significant position in Syria's history. Syrian Christians have played an essential role in shaping the society, culture, relationships, ideologies, and more, contributing alongside Muslims to Syria's development throughout history. Given Syria's unique status as a place where various religions coexist, it is crucial to understand the role that Syrian Christians, who represent a significant portion of the population, have played in fostering this coexistence. This study focuses on the relationships between Syrian Christians and Muslims in particular. One of the key aspects of this research is the perception of different religions within Syrian society and the roots of these perceptions, as the experience of coexistence has been shaped by these underlying views. The thesis highlights how various religions and Christian denominations in Syria have lived under certain conditions and how they have been perceived as“different.”Another focus of the study is the spread and deep-rootedness of Christianity in Syria, with special attention paid to the ancient religions that once existed in the region. Lastly, the study emphasizes the culture of the Syriac Christians and their peaceful, tolerant coexistence with Muslims. This work, titled“Christianity in Syria: From Past to Present,”is based on qualitative data and follows a descriptive methodology.