Asistan hekimlerin tele sağlık hizmetleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of assistant physicians' knowledge, attitudes and behaviors about telehealth services
- Tez No: 907767
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, cinsiyet, yaş, mesleki deneyim, yurtdışında çalışma deneyimi, kırsalda hekimlik deneyimi ve medeni durum gibi sosyodemografik ve mesleki faktörlerin tele sağlığa yaklaşım ve deneyim üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Branşlar arasında tele sağlığa yaklaşımda bazı farklar gözlemlenmiştir: Aile Hekimliği ve Dâhiliye, tele sağlığı genellikle kronik hastalık takibi ve ilaç danışmanlığı için tercih ederken, Acil Tıp ve diğer bazı branşlarda kullanım daha sınırlıdır. Teknik sorunların çözümünde Aile Hekimliği ve Dâhiliye branşları daha fazla zorluk yaşarken, Acil Tıp ve diğer branşlar bu sorunları daha hızlı çözmektedir. Aile Hekimliği, tele sağlık kullanımının artması için altyapının güçlendirilmesi ve halkın bilinçlendirilmesi gibi önlemlere yüksek önem verirken, diğer branşlar bu konulara daha düşük önem atfetmiştir. Gelecekte tele sağlık hizmetlerinin yaygın olacağını öngörenler arasında Aile Hekimliği, Psikiyatri ve Göğüs Hastalıkları ön plana çıkarken, diğer branşlarda bu beklenti daha düşüktür. Pandemi gibi olağandışı durumlarda, Acil Tıp ve Aile Hekimliği sağlık hizmetlerine erişim ve sağlık personelinin yükünü azaltma gibi katkılara vurgu yaparken, diğer branşlar enfeksiyon riskinin azaltılması gibi faktörlere daha fazla önem vermiştir. Teknolojik gelişmeler açısından, Acil Tıp ve Aile Hekimliği akıllı telefonlar ve yüksek hızlı internet gibi teknolojilere öncelik verirken, Dermatoloji ve Psikiyatri yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi gelişmelere önem vermiştir.
Özet (Çeviri)
: In this study, sociodemographic and professional factors such as gender, age, professional experience, experience working abroad, rural medical experience and marital status did not have a significant effect on the approach and experience of telehealth. Some differences in the approach to telehealth have been observed between branches: Family Medicine and Internal Medicine generally prefer telehealth for chronic disease monitoring and medication counseling, while its use is more limited in Emergency Medicine and some other branches. While Family Medicine and Internal Medicine branches have more difficulties in solving technical problems, Emergency Medicine and other branches solve these problems faster. While Family Medicine attaches high importance to measures such as strengthening the infrastructure and raising public awareness to increase the use of telehealth, other branches attach less importance to these issues. While Family Medicine, Psychiatry and Chest Diseases stand out among those who predict that telehealth services will be widespread in the future, this expectation is lower in other branches. In extraordinary situations such as pandemics, Emergency Medicine and Family Medicine emphasize contributions such as access to healthcare services and reducing the burden of healthcare personnel, while other branches have given more importance to factors such as reducing the risk of infection. In terms of technological developments, Emergency Medicine and Family Medicine have prioritized technologies such as smartphones and high-speed internet, while Dermatology and Psychiatry have placed emphasis on developments such as artificial intelligence and machine learning.