Yüksek manganezli ostenitik çelikler ve kaynak kabiliyetlerinin incelenmesi
High manganese austenitic steels and investigation of the weldability
  1. Tez No: 90777
  2. Yazar: ETHEM ATABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Hadfield çelikleri de denilen yüksek manganezli ostenitik çelikler ve bu çeliklerin kaynak kabiliyetleri incelenmiştir. Öncelikle Hadfield çeliklerinin tarihçesinden, genel bileşim oranlarından ve başlıca kullanım yerlerinden bahsedilmiştir. Daha sonra bileşimleri ve yapılan incelenmiştir. Malzemenin ısıl işlemiyle de ilgilenilmiştir çünkü, bu malzemeye uygulanması gereken ısıl işlemler olduğu gibi uygulanmaması gereken ısıl işlemler de vardır. Hadfield çeliklerinin karakteristik özelliklerinden birisi olan deformasyon sertleşmesi kabiliyetleri de incelenmeye değer konulardan biri olarak ele alınmıştır. Ayrıca bu özelliği ile yakından ilişkili işlenebilirlikleri ve paramanyetiklik özellikleri de araştırılmıştır. Tabii ki bu çelikleri ayrıcalıklı kılan diğer özellikleri de yüksek sertlikleri, mukavemet değerleri ve aşınma dirençleridir. Çalışmada bu konuların hepsine değinilmiş ve bu çeliklerle ilgili yeni gelişmeler de aktarılmaya çalışılmıştır. Son olarak Hadfield çeliklerinin kaynak kabiliyetleri, bütün bu incelenen özellikleri ışığında ele alınmıştır. Çünkü kaynak olayı, bu çeliğin hemen hemen bütün özellikleri ile ilişkili ve onlar üzerinde ciddi değişimler yaratabilecek bir olaydır. Ayrıca bir çeliğe kaynak işlemi uygulanacağı zaman onun hangi özelliklerinin kaynak kabiliyetini kötü yönde etkileyeceğini bilmek ve ona göre de önlemler almak gerekmektedir. Çalışmada konunun daha iyi anlaşılabilmesine yardım edecek şekil ve çizelgelere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, high manganese austenitic steels also call them Hadfield Steels and welding ability were investigated. First, short history, general composition ratios and main using fields of Hadfield Steels were discussed. Then, composition and nature were investigated. Also with heat trate of this steel were investigated because, there are heat trates need to apply this steels but also there are heat trates need to don't apply this steels. Also one of the characteristic spesification of this steels are work hardening ability and it was a subject to worth investigating. In addition, closely relate with this specification are machinability and non-magnetizm spesifications also were investigated. Surely, also another specifications made to privilaged this steels are high strength, toughnees and wearing resistance. In this study, all of this subjects were mentioned and also new developments are relate with this steels were tried to transfer. Last, weldability of Hadfield Steels were investigated in the light of all of them. Because, welding event is nearly relate with all specifications of this steel and it can make serious variations on the specifications. Besides, when the weld process is applied to a steel, which specifications are bad affect to weldability, it must know and must take precautions. In this study, also there were graphics and diagrams which can more understand of subjects.