Ortaokul fen bilimleri ders kitaplarının mühendislik tasarım becerileri kapsamında incelenmesi ve öğretmen görüşlerinin alınması
Reviewing secondary school science textbooks withinthe context of engineering design skills and obtaining teachers' opinions
- Tez No: 907774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ders kitapları, öğrenme ortamlarında önemli ve yaygın kullanılan kaynaklardır. Bu nedenle, ders kitaplarının günümüz koşullarına uygun şekilde hazırlanması önem taşır. Son yıllarda, öğrencilerin bireysel farklılıklarının artması ve teknolojinin gelişmesi, ders kitaplarının bu açılardan değerlendirilerek hazırlanmasını daha da önemli hale getirmiştir. Özellikle Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nda mühendislik tasarım becerilerinin yer alması, bu becerilerin ders kitaplarına nasıl yansıtıldığının incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 5., 6. ve 7. sınıf Fen Bilimleri ders kitaplarını mühendislik tasarım becerileri açısından incelemek ve bu konuda öğretmen görüşlerini almaktır. Araştırmada nitel yöntemler kullanılmıştır; ders kitaplarının incelenmesinde doküman analizi, öğretmen görüşlerinin alınmasında ise özel durum yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmanın kapsamını, 5., 6. ve 7. sınıf ders kitapları oluşturmaktadır ve katılımcılar 5 Fen Bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, mühendislik tasarım becerileri rubriği ve yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışma sonucunda, 5., 6. ve 7. sınıf Fen Bilimleri ders kitaplarında mühendislik tasarım becerilerinin büyük ölçüde yer aldığı belirlenmiştir. Öğretmenler, bu becerilerin genellikle FeTeMM etkinlikleri aracılığıyla verildiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca, ders kitaplarını inceleme rubriği ile elde edilen bulguların öğretmen görüşlerini büyük ölçüde desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Textbooks are important and widely used resources in learning environments. Therefore, it is important to prepare textbooks in accordance with today's conditions. In recent years, the increase in the individual differences of students and the development of technology have made it even more important to prepare textbooks by evaluating them from these perspectives. Especially the inclusion of engineering design skills in the Science Curriculum makes it necessary to examine how these skills are reflected in textbooks. The aim of this study is to examine 5th, 6th and 7th grade Science textbooks in terms of engineering design skills and to obtain teachers' opinions on this issue. Qualitative methods were used in the study; document analysis was used to analyze the textbooks and special case method was preferred to obtain teachers' opinions. The scope of the study consisted of 5th, 6th and 7th grade textbooks and the participants consisted of 5 science teachers. Data were collected using the engineering design skills rubric and a semi-structured interview form. As a result of the study, it was determined that engineering design skills were largely included in 5th, 6th and 7th grade Science textbooks. Teachers stated that these skills are usually taught through STEM activities. In addition, it was concluded that the findings obtained with the textbook review rubric supported the teachers' views to a great extent.