Okul müdürlerinin yenilikçi liderlik davranışları ile öğretmen motivasyonu ve performansı arasındaki ilişki
The relationship between school principals' innovative leadership behaviors and teacher motivation and performance
  1. Tez No: 907776
  2. Yazar: MERVE MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REZZAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmanın amacı okul yöneticilerinin yenilikçi liderlik davranışları ile öğretmen motivasyon ve performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ele alınan çalışmada tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırma evrenini Van ili merkez ilçeleri kamu ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Örneklem yöntemlerinden tabakalı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akyürek ve Karabey (2022) tarafından geliştirilen“Yenilikçi Okul Liderliği Ölçeği”, Uçar (2015) tarafından geliştirilen“Öğretmen Motivasyon Ölçeği”ve Özgenel (2019) tarafından geliştirilen“Öğretmen Performans Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri araştırmanın amacı doğrultusunda uygun istatistik yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda okul müdürlerinin yenilikçi liderlik davranışları ile öğretmen motivasyonu ve performansı arasında zayıf ama anlamlı bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde eğitim örgütlerinde öğretmenlerin motivasyon ve performansını arttırmak, okul müdürlerinin örgütlerde daha yapıcı ve olumlu iklimler geliştirmesini sağlamak için yenilikçi liderlik davranışları ile ilgili okul müdürlerine yönelik hizmet içi eğitimler verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theaim of theresearch is toexaminetherelationshipbetweeninnovativeleadershipbehaviors of schooladministratorsandteachermotivationandperformance. Theresearchwasconductedusingtherelationalscanning model, one of thescanningmodels. Theresearchpopulationconsisted of teachersworking in publicsecondaryeducationinstitutions in thecentraldistricts of Van province. Amongthesamplingmethods, thestratifiedsamplingmethodwasused. The“Innovative School LeadershipScale”developedby Akyürek and Karabey (2022) with a five-pointLikertscale, the“TeacherMotivationScale”developedby Uçar (2015) andthe“TeacherPerformanceScale”developedby Özgenel (2019) wereused as data collectiontools in thestudy. Research data wereanalyzedusingappropriatestatisticalmethods in linewiththepurpose of theresearch. As a result of theresearch, it wasfoundthattherewas a weak but significantrelationshipbetweentheinnovativeleadershipbehaviors of schoolprincipalsandteachermotivationandperformance. As a result of thefindings, it is recommendedtoprovide in-service trainingforschoolprincipals on innovativeleadershipbehaviors in ordertoincreasethemotivationandperformance of teachers in educationalorganizationsandtoenableschoolprincipalstodevelopmoreconstructiveandpositiveclimates in organizations.