Aile sağlığı merkezine başvuran ailelerde beslenme ve fiziksel aktivite durumları ile obezite arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between obesity and nutrition and physical activity status of families who applied to a primary health care center
- Tez No: 907777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çocukluk çağı obezitesi için risk faktörlerinin belirlenmesi; obezite nedeniyle ortaya çıkacak olan birçok hastalığın önlenmesi ve hayatın erken dönemlerinde alınacak tedbirlerin belirlenmesi için çok önemlidir. Bu çalışmada 6-18 yaş çocuğu olan ailelerin beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri ile obezite durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte planlanan araştırmanın evrenini, birinci basamağa başvuran 6-18 yaş çocuğu olan ebeveynler oluşturdu. Konya ili merkez ilçelerinden (Meram, Selçuklu, Karatay) seçilen toplam altı Aile Sağlığı Merkezi (ASM) belirlendi. Örneklem hacmi n=t2.p.q/d2 formülü kullanılarak hesaplandığında en az 325 kişinin çalışmaya dahil edilmesi planlandı. Katılımcılara yüz yüze uygulanan anket formu iki bölümden oluşmaktaydı. İlk bölümde, katılımcının çocuğa yakınlık derecesi sorulduktan sonra hem annenin hem de babanın demografik bilgileri (yaş, boy, kilo, eğitim durumu, kronik hastalık durumu) sorgulandı. İkinci bölümde ise Aile Beslenme ve Fiziksel Aktivite (ABFA) Ölçeği kullanıldı. Araştırma verileri Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 20.0 istatistik paket programında değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the risk factors for childhood obesity is very important for the prevention of many diseases that will occur due to obesity and for determining the measures to be taken early in life. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the nutritional habits and physical activity levels of families with children aged 6-18 years and obesity status. Material and Method: The population of the cross-sectional and descriptive study consisted of parents with children aged 6-18 years who applied to the primary care centre. A total of six Family Health Centres (FHC) were selected from the central districts of Konya province (Meram, Selçuklu, Karatay). When the sample size was calculated using the formula n=t2.p.q/d2, it was planned to include at least 325 people in the study. The questionnaire form applied face-to-face to the participants consisted of two parts. In the first part, after asking the degree of closeness of the participant to the child, demographic information (age, height, weight, educational status, chronic disease status) of both mother and father were questioned. In the second part, the Family Nutrition and Physical Activity (FNPA) Scale was used. The data were evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 20.0 statistical package programme. Statistical significance was accepted as p0.05).