Masaüstü FRP oyuncularının motivasyonlarının incelenmesi: Dungeons & Dragons
An investigation into the motivations of tabletop role-playing game players: Dungeons & Dragons
  1. Tez No: 1009203
  2. Yazar: ŞEVKİ MARDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, masaüstü rol yapma oyunları (RPG) oyuncularının motivasyonlarını Dungeons & Dragons (D&D) oyunu özelinde incelemektedir. Çalışma, Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı çerçevesinde oyuncuların oyun deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Kullanımlar ve Doyumlar Kuramının temel varsayımlarından yola çıkarak, oyuncuların D&D oyununa katılma motivasyonları sosyal etkileşim, hayal gücü, kaçış, kişisel gelişim ve hikâye anlatma gibi doyum alanlarında ele alınmıştır. Araştırma, farklı demografik gruplar arasında bu doyumların nasıl değiştiğini de incelemiştir. Bulgular, D&D'nin oyuncular için çeşitli psikolojik ve sosyal ihtiyaçları tatmin edici bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle oyuncuların, oyun içinde sosyal bağlantılar kurma ve yaratıcı hikâyeler oluşturma yoluyla kişisel ve sosyal doyumlar elde ettikleri gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, Kullanımlar ve Doyumlar Kuramının masaüstü RPG oyunları bağlamında geçerli ve uygulanabilir olduğunu doğrulamakta, bu tür oyunların bireyler üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için yeni araştırma yolları önermektedir. Bu bağlamda, D&D'nin sadece bir eğlence aracı olmanın ötesine geçerek, oyuncuların kişisel gelişimine ve sosyal etkileşimlerine katkı sağladığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the motivations of tabletop role-playing game (RPG) players, specifically focusing on Dungeons & Dragons (D&D). The study aims to understand players' gaming experiences through the lens of the Uses and Gratifications (U&G) Theory. Based on the core assumptions of U&G theory, players' motivations for participating in D&D are explored in terms of gratifications such as social interaction, imagination, escapism, personal growth, and storytelling. The research also examines how these gratifications vary across different demographic groups. Findings reveal that D&D serves as an effective tool for meeting various psychological and social needs for players. Notably, it is observed that players achieve personal and social gratifications by forming social connections and creating imaginative stories within the game. The results of the study confirm the validity and applicability of U&G theory in the context of tabletop RPGs, proposing new avenues for further research to better understand the impact of these games on individuals. In this context, it is concluded that D&D goes beyond being merely an entertainment tool, contributing to players' personal development and social interactions.