Çerkeş Şeyhizâde Halil Hâlid'in 'Türk Hâkimiyeti ve İngiliz Cihangirliği' eserinin tahlili
Analysis of Çerkeş Şeyhizade Halil Khalid's 'Turkish Domination and British Civilization'
- Tez No: 907795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Çerkeş Şeyhizâde Halil Hâlid'in Türk Hâkimiyeti ve İngiliz Cihangirliği Eserinin Tahlili”adını taşıyan bu çalışmada; Çerkeş Şeyhizâde Halil Hâlid'in on makalesinde Osmanlı-İngiliz ilişkileri, tarihi seyri ve İngilizlerin emperyalist emelleri analiz edilmiştir. Tezde, Cambridge Üniversitesinde ders veren ilk hocalardan olan Çerkeş Şeyhizâde Halil Hâlid'in“Türk Hâkimiyeti ve İngiliz Cihangirliği”adlı eserinden yola çıkarak Erken Cumhuriyet Dönemi Türk dış politikasına bakış açısı ve Türk hâkimiyet anlayışı ile İngilizlerin yayılmacı politikaları tahlil edilmeye çalışılmıştır. Tezde, Londra'da İngiliz gazetelerinde yazılar yazan, Londra Osmanlı Elçiliğinde Konsolos Yardımcısı olarak çalışan, Cambridge'de hocalık yapan, siyasi hukuk eğitimi almış ve Bombay Başkonsolosluğu yapmış Çerkeş Şeyhizâde Halil Hâlid'in makaleleri özelinde erken Cumhuriyet Dönemi'nde Avrupa'daki Türk algısı ve İngilizlerin İslam Coğrafyası ve dünya üzerindeki tasarrufları hakkında bize önemli ipuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, titled“Analysis of Çerkeş Şeyhizade Halil Khalid's Turkish Domination and British Civilization”, in ten articles of Çerkeş Şeyhizade Halil Khalid, Ottoman-British relations, their historical course and British imperialist ambitions have been analyzed. In the thesis, starting from the work of Çerkeş Şeyhizâde Halil Halid, who was the first teacher to teach at Cambridge University,“Turkish Domination and British Civilization”, the perspective of the Turkish foreign policy in the Early Republican Period and the understanding of Turkish domination and the expansionist policies of the British have been analyzed. Our thesis is based on the articles of Çerkeş Şeyhizâde Çerkeş Şeyhizâde Halil Hâlid, who wrote articles in British newspapers in London, worked as a Vice-Consul at the Ottoman Embassy in London, taught at Cambridge, studied political law and served as the Consul General of Bombay. It gives us important clues about the Turkish perception and the British's control over the Islamic geography and the world.