Akupunktur tedavisinin menopozdaki vazomotor semptomlar ve uykusuzluk üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of acupuncture therapy on vasomotor symptoms and insomnia in menopause
  1. Tez No: 613838
  2. Yazar: MERYEM BETOS KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akupunktur tedavisinin postmenopozal dönemdeki hastalarda vazomotor semptomlar, uykusuzluk belirtileri ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğini araştırmaktır. Gereç yöntem: Çalışmamız randomize kontrollü prospektif bir araştırmadır. Çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran postmenopozal dönemdeki vazomotor semptomları ve uykusuzluk semptomu olan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar basit bilgisayar programı ile randomize edilerek iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba akupunktur tedavisi uygulanırken diğer grup kontrol grubu olup herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Her iki grupta da çalışmanın başında ve beş hafta sonra yaşam kalitesini ölçmek için Menopoza Özgü Yaşam Kalite Ölçeği (MÖYKÖ) ile uyku kalitesini ölçmek için Pittsburg Uyku Ölçeği (PİKU), vazomotor semptomları değerlendirmek için Menapoz Semptom Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve 24 saat içindeki flushing sayısına bakılmıştır. Bulgular: Çalışmamız akupunktur grubu 36 hasta, kontrol grubu ise 40 hasta ile tamamlanmıştır. MÖYKÖ'den çalışma öncesi akupunktur grubu ortalama 136,6±39,5 puan, kontrol grubu ortalama 144,6±34,6 puan alırken; çalışma sonrası değerlendirmede akupunktur grubu ortalama 102,5±30,8 puan, kontrol grubu ise ortalama 144,6±34,5 puan almıştır. PUKİ'den çalışma öncesi akupunktur grubu ortalama 10,1±3,2 puan, kontrol grubu ortalama 10,4±3,2 puan alırken çalışma sonrası değerlendirmede akupunktur grubu ortalama 5,6±2,4 puan, kontrol grubu ise ortalama 10,6±3,4 puan almıştır. MSDÖ'den çalışma öncesi akupunktur grubu ortalama 26,8±9,4 puan, kontrol grubu ortalama 27,6±8,4 puan alırken çalışma sonrası değerlendirmede akupunktur grubu ortalama 17,1±6,7 puan, kontrol grubu ise ortalama 27,1±8,8 puan almıştır. 24 saat içindeki flushing sayısı çalışma öncesi akupunktur grubu ortalama 11,2±7,1 puan, kontrol grubu ortalama 10,8±6,5 puan alırken çalışma sonrası değerlendirmede akupunktur grubu ortalama 3,8±3,2 puan, kontrol grubu ise ortalama 11±6,1 puan almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effectiveness of acupuncture therapy on vasomotor symptoms, insomnia symptoms and quality of life in postmenopausal patients. Material method: Our study is a randomized controlled prospective study. In this study, patients who had vasomotor symptoms in the postmenopausal period and symptoms of insomnia who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of Atatürk University Faculty of Medicine were included in the study. Patients were randomized into two groups by simple computer program. One group received acupuncture treatment and the other group was included as the control group. Menopause Specific Quality of Life Scale to measure quality of life, Pittsburg Sleep Scale, for measuring sleep quality, Menopause Symptom Assessment Scale to assess vasomotor symptoms, the number of flushing in 24 hours was evaluated at the beginning and five weeks after the study in both groups Results: The study was completed with 36 patients in the acupuncture group and 40 patients in the control group. Pre-study evaluation, the average acupuncture group received 136.6±39,5 points, the control group received an average of 144.6±34,6 points from the Menopausal Life Quality Scale, post-study evaluation the acupuncture group received an average of 102.5±30,8 points and control group received an average of 144.6±34,5 points, respectively. Pre-study evaluation acupuncture group received an average of 10.1±3,2 points and the control group received an average of 10.4±3,2 points from the Pittsburg Sleep Scale, post-study evaluation the acupuncture group received an average of 5.6±2,4 points and the control group received an average of 10.6±3,4 points. In the Menopause Symptom Assessment Scale, the pre-study evaluation acupuncture group received an average of 26.8±9,4 points, the control group received an average of 27.6±8,4 points, while the post-study evaluation included an average of 17.1±6,7 points at acupuncture group, and the control group received an average of 27.1±8,8 points. The mean number of flushing per 24 hours, the pre-study evaluation acupuncture group received an average of 11,2 ±7,1points, the control group received an average of 10,8±6,5 points, the post-study evaluation included an average of 3,8±3,2 points at acupuncture group, and the control group received an average of 11±6,1 points. Conclusion: According to the results of our study, acupuncture treatment was found to have an effect on vasomotor symptoms and sleep problems of postmenopausal women.