Z kuşağında narsisizm ile girişimcilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between narcissimsm and entrepreneurship in generation Z
  1. Tez No: 907829
  2. Yazar: ZEYNEP BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Z kuşağı; teknolojinin hızlı değişimi, dijitalleşmenin etkisi ve farklılaşan ihtiyaçlar içerisinde var olmuş ve büyümüş bir nesildir. Bu farklılıklar kuşağını diğer kuşaklardan ayıran özellikler; özgür, yaratıcı ve kısmen bencil duygu ve düşüncelere sahip olmaları, bu özellikler sayesinde de birçok konuda olduğu gibi girişimcilik alanında pozitif etki yaratacak bakış açıları kazanmış olmalarıdır. Son dönemde türlerinin olduğu gözden kaçırılarak narsistik kişilik özelliklerinin olumsuz düşünceler oluşturmasının aksine normal narsistik özelliklerine sahip Z kuşağı bireylerin özellikle değişen ve farklılaşan ihtiyaçları karşılayabilecek girişimcilik faaliyetlerinde daha başarılı olabilecekleri düşüncesi var olmuştur. Hedeflere odaklanma eğiliminde normal narsistik kişilik özellikleri; risk alabilme, amaçları belirleme ve kendine güvenme konusunda cesaretlendirici bir faktör olabilir. Literatürde kuşakların özellikleri, girişimcilik tutumları, narsistik kişilik özellikleri üzerine yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Özellikle Z kuşağı üzerinde girişimcilik ile narsistik kişilik özellikleri arasında ilişkinin etkili olma ihtimali araştırılmış, var olan ilişkinin doğru tespiti ile yönlendirmeler yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada Z kuşağının girişimcilik eğilimleri ve narsistik kişilik özelliklerinin anlaşılmasına yönelik anket çalışması yapılmış, arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Narsistik kişilik özelliklerine sahip kişilerin girişimcilik alanında daha aktif oldukları ve risk almaya daha yatkın olduklarını belirlemiştir. Bu çalışma özellikle normal narsistik kişilik özelliğine sahip Z kuşağı bireylerin girişimcilik potansiyelini anlamak ve yönlendirme yapmak açısından önemli bir adım sayılmaktadır. Bulgulardan yola çıkarak girişimcilik eğitim programlarının ve politikalarının artırılması, iş hayatına adım atacak bireylerin kişilik özelliklerine göre yönlendirilmesi konusunda daha fazla çalışma yapılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Generation Z has existed and grown up in the rapid change of technology, the impact of digitalisation and differentiating needs. The traits that distinguish this generation of differences from other generations are that they have free, creative, and partly selfish feelings and thoughts, and thanks to these traits, they have gained perspectives that will have a positive impact in the field of entrepreneurship as in many other issues. Recently, contrary to the negative thoughts of narcissistic personality traits by overlooking that there are types of narcissistic personality traits, there is a thought that Generation Z individuals with normal narcissistic traits can be more successful, especially in entrepreneurial activities that can meet changing and differentiating needs. Normal Narcissistic personality traits can be an encouraging factor in the tendency to focus on goals, to take risks, to set objectives and to be self-confident. In the literature, studies on the traits of generations, entrepreneurship attitudes, and narcissistic personality traits have been examined. In particular, the possibility of the relationship between entrepreneurship and narcissistic personality traits in Generation Z has been investigated, and it is aimed to make directions with the correct determination of the existing relationship. In this study, a survey study was conducted to understand the entrepreneurial tendencies and narcissistic personality traits of Generation Z, and it was determined that there is a significant relationship between these two. It was found that people with narcissistic personality traits are more active in the field of entrepreneurship and are more prone to risk-taking. This study is considered as an important step in terms of understanding and guiding the entrepreneurial potential of Generation Z individuals with normal narcissistic personality traits. Based on the findings, it is suggested that more studies should be carried out to increase entrepreneurship training programmes and policies and to guide individuals who will step into business life according to their personality traits.