İşletmelerde büyüme süreçlerinin stratejik tasarımı: KOBİ'lere yönelik bir araştırma
Strategic design of growth processes in businesses: A research for SMEs
- Tez No: 907838
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Stratejik yönetim, giderek daha modern hale gelen iş dünyası ve şirketlerin yönetim anlayışı açısından kritik bir unsura dönüşmektedir. Bu tür bir dönüşüm sürecinin içerisinde KOBİ'lerin de yer aldığı görülmektedir. Çünkü, KOBİ'ler de dünya ticaretinde rekabetin önemli bir parçası haline gelmişlerdir. Bu araştırmada farklı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'lerin büyüme süreçlerinde stratejik büyüme aşamalarına verilen önem incelenerek KOBİ'lerin risk yapısının ve karlılıklarıyla ilişkisinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. 2024 yılının ilk çeyreğinde, Türkiye'de faaliyet gösteren, finansal açıdan faaliyet gösteren, geçmişi en az beş yıl olan KOBİ'lerin ortakları ile üst ve orta düzey yöneticilerinden oluşan 421 katılımcıya anket uygulanmıştır. Üç bölümden oluşan anket formunda, veri toplama aracı olarak demografik özellikler, şirket yapısı ve büyüme stratejileri ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre toptan ve ticaret sektöründe kâr marjı ve özellikle özkaynak karlılığı değeri diğer sektörlere göre çok daha yüksektir. Bu sektördeki KOBİ'lerde politik ilişkilerin güçlendirilmesi, şirketlerin iflas etme riskini artırmaktadır. Diğer tüm sektörlerde stratejik büyüme konusunda yeterli çalışma bulunmamakla birlikte, çalışmada başarılı şirketlerin sektörlere göre önem sıralaması, şirketler ve bu alandaki akademik çalışmalar için önemli bir yol gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Strategic management is turning into a critical element in terms of the increasingly modern business world and the management approach of companies. It is seen that SMEs are also involved in such a transformation process. Because SMEs have become an important part of competition in world trade. In this research, it was aimed to analyze the risk structure of SMEs and its relationship with their profitability by examining the importance given to strategic growth stages in the growth processes of SMEs in different sectors. A survey was conducted on 421 participants, consisting of partners and senior and middle level managers of SMEs operating in Turkey, with a history of at least five years, and operating financially in the first quarter of 2024. A survey form consisting of three sections: demographic characteristics, company structure and growth strategies scale was used as a data collection tool. The profit margin and especially the ROE value in the wholesale and trade sector is much higher than in other sectors. Strengthening political relations in SMEs in this sector has increased the probability of default. Although there is no sufficient study on strategic growth in all other sectors, the importance ranking of successful companies according to sectors in the study can be an important guide for companies and academic studies in the field.