Turizm endüstrisinde doğal afetlerin sosyoekonomik ve kültürel açıdan incelenmesi: istanbul örneği
An analysis of natural disasters in the tourism industry from a socioeconomic and cultural perspective: the case of istanbul
  1. Tez No: 907839
  2. Yazar: KÜBRA SİMAY OMAK KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma hem tarihi hem de turistik bir şehir olan İstanbul'da meydana gelmiş ve gelebilecek olan doğal felaketlerin turizm sektörü üzerindeki sosyo-ekonomik ve kültürel etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Deprem, sel ve tsunami gibi felaketlerin ardından turizm sektörünün karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukları aşmak için kullanılan stratejiler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, İstanbul'daki otel çalışanları ve sektör uzmanlarının deneyimlerine dayanan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanarak, doğal afetlerin turizm sektöründe neden olduğu ekonomik kayıplar, istihdama etkileri ve turist davranışlarındaki değişiklikler gibi konuları analiz etmektedir. Fenomenolojik yaklaşımın yanı sıra, dünya genelinde çeşitli doğal afetlerin turizm endüstrisi üzerindeki etkilerini inceleyen kapsamlı bir literatür taraması da çalışmanın temel kaynaklarından biri olmuştur. Ayrıca, felaket sonrası toplumun kültürel yapısındaki ve turizm sektöründeki olası değişiklikler değerlendirilmektedir. Araştırma bulguları, en belirgin olarak, turistlerin seyahat tercihlerinde değişimlere ve ekonomik kayıplara yol açtığını göstermektedir. Bu araştırmanın bulguları, afet yönetimi ve hazırlık planlaması alanlarında politika yapıcılar ve turizm sektörü yöneticileri için önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the socio-economic and cultural impacts of natural disasters that have occurred or may occur in Istanbul, a city rich in both historical and touristic significance. The challenges faced by the tourism sector following disasters such as earthquakes, floods, and tsunamis, as well as the strategies employed to overcome these challenges, have been examined in detail. The research is based on semi-structured interviews with hotel employees and industry experts in Istanbul, analyzing topics such as the economic losses caused by natural disasters in the tourism sector, their impact on employment, and changes in tourist behavior. In addition to the phenomenological approach, a comprehensive literature review examining the impacts of various natural disasters on the tourism industry worldwide has been a fundamental source for this study. Moreover, potential changes in the cultural structure of the society and the tourism sector after disasters are evaluated. The research findings notably indicate that natural disasters lead to changes in tourists' travel preferences and economic losses. These findings provide significant insights for policymakers and tourism sector managers in the fields of disaster management and preparedness planning.