Exploring space and place in British children's fantasy literature: Susan Cooper's The Dark is Rising Sequence and Diana Wynne Jones' Dalemark Quartet
İngiliz fantastik çocuk edebiyatında mekan ve yer incelemesi: Susan Cooper'ın Karanlık Yükseliyor Serisi ve Diana Wynne Jones'un Dalemark Dörtlemesi
  1. Tez No: 907869
  2. Yazar: BURCU KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma Susan Cooper'ın Karanlık Yükseliyor Serisi ve Diana Wynne Jones'un Dalemark Dörtlemesi eserlerinde mekan ve yerlerin üretimi, yeniden üretimi ve işlevini irdelemeyi amaçlamaktadır. Hem Cooper hem Jones mitler, efsaneler ve tarihle bezeli mekanlara yer veren fantastik dünyalar inşa etmişlerdir. İnşa ettikleri bu dünyalarda mekanların hikayelerini yeniden canlandırarak mitik anlatılarını mekansallaştırırken mekan ve yerleri de mitleştirmektedirler. Bu yazarlar, kurguladıkları mekanlarda geçmişi ve bugünü bir araya getirerek gerçek ve hayali, algılanan ve tasarlanan mekanların buluşma noktasında hareket ve aksiyon alanı sağlayan üçüncü mekanlar açığa çıkarırlar. Cooper Britanya'nın var olan manzaraları ve mitlerinden faydalanırken Jones kendine ait politik, kültürel, tarihi yapısı olan dünyalar ve bu dünyaların mitlerini kurgular. Anlam yüklü ve geçmişin izlerinin günümüzde de bulunabildiği bu mekanlardaki katmanları açığa açığa çıkararak bu yazarlar çocuk karakterlerine mekansal farkındalık kazanma imkanı sunarlar. Bu mekansal farkındalık eserlerdeki çocukların mekanın üretilen, yeniden üretilen,unsurlar, toprakların fiziksel yapısının geçici olduğunu anlamalarına ve bu sayede bu düzende kendi yer ve rollerini tanımalarına olanak sağlar. Cooper ve Jones'un fantastik mekanları ve yerleri çocuklara dünyadaki yerlerini bulmalarına, öz farkındalığa erişmelerine, ve bu sayede kendi mekanlarını oluşturmalarına fırsat tanımaktadır. Bu sebeplerle mevcut tez Cooper'ın Karanlık Yükseliyor Serisi ve Jones'un Dalemark Dörtlemesi'nde resmedilen ve sürekli olarak oluşum sürecinde olan fantastik mekanların kontrol ve serbest oyun alanları sunduğunu, çocukların bu alanlar içerisinde mekanın üretiminde rol oynadığını iddia ederken geçmiş ve geleceğin, gerçek ve hayal edilenin bir araya geldiği bu alanlarda çocukların hareket edebileceği ve aksiyon alabileceği üçüncü mekanların açığa çıktığını ve bu üçüncü mekanların çocuklara kendi iradeleri ile eyleme geçme imkanı tandığını savunur.
Özet (Çeviri)
This study explores production, reproduction and function of spaces and places in Susan Cooper's The Dark is Rising Sequence and Diana Wynne Jones' Dalemark Quartet. Both Cooper and Jones construct fantasy worlds with spaces and places endowed with myths, legends, and history. They spatialize the mythic narratives and mythologize spaces of their fictional worlds by enacting the stories on their landscape, and by bringing the past and the present together they open up thirdspaces of movement and performance in which the real and the imagined and the conceived and the perceived converge. While Cooper plunders the landscape of Britain and appropriate the myths and histories of the old land in fantasy other spaces residing in the primary world of Britain, Jones creates a secondary fantasy world with its own politics, culture, history, and mythology. By revealing the palimpsestic layers of their lands imbued with meanings and traces of the past on the present, these authors grant opportunities for the children to gain spatial awareness through their journeys along these lands. This spatial awareness prompts children to recognize the constant production and reproduction of space, the temporality of landscape, and their places and roles in the construction of spatial organizations. Whether they allow limited or free movement, fantastic locations of Cooper and Jones' works enable children to find their places in the world and history, and in turn, to be self-aware and to construct places of their own. This thesis, therefore, argues that the continuously produced and reproduced fantasy spaces in Cooper's The Dark is Rising Sequence and Jones' Dalemark Quartet offer places of power and spaces of play in which child protagonists take part in the production of spatial formations, and the spaces and places where the past and the present, the real and the imagined come together generate thirdspaces of movement, performance, and potential for agency for the child characters.