Tarihsel süreçte bestecilerin kullanımları doğrultusundaevcara makamının değişimi
Change of evcara position in the direction of the use ofcomposers in the historical process
- Tez No: 907940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAHİR KORHAN IŞILDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türk müziğinde yüzyıllar boyu yüzlerce makam var olmuştur. Bu makamlar tarihsel süreç içerisinde kullanılmayarak yok olmuş ya da kullanım farklılıkları sebebiyle değişime uğramış bu değişimler ise çoğunlukla müelliflerin teorik olarak makam tariflerinin incelenmesi ile ortaya konmuştur. Ancak makamların değişimlerinde müelliflerin yanı sıra Türk müziği bestecilerinin ve icracılarının da değişimlerde rolü olduğu düşünülmektedir. İcracıların icra kayıtlarına ulaşılamamakta ancak bestecilerin eserlerine ulaşılmaktadır. Bestecilerin, eserlerindeki makam kullanımlarının ortaya konması, makamların değişimlerinin ortaya konmasına yardımcı olacağı düşüncesinden hareketle çalışmada“Evcâra makamının bestecilerin makam kullanımları doğrultusunda değişimi var mıdır?”sorusuna cevap aranmaktadır. Betimsel olan çalışmada literatür taraması ile Evcârâ makamının tarifine yer veren yedi müellifin nazariye eseri ve Evcârâ makamında beste yapmış olan 33 bestecinin 56 eseri tespit edilmiştir. Bestecilerin eserleri,“TRT Türk Sanat Müziği Arşivi”ve Aytaç Ergen'e ait“Notam”programında yer alan notalar ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada öncelikle müelliflerin Evcârâ makamı tariflerine yer verilmiş, ardından 56 beste seyir açısından incelenmiştir. Eserlerin ait oldukları formlarda makam geçkisi yapılan bölümler inceleme dışında bırakılmıştır. Bestecilerin eserlerde kullandıkları çeşniler, Türkiye'de Türk müziği eğitimi veren kurumlarda yaygın olarak kullanılan Arel nazariyatına göre isimlendirilmiştir. Çeşniler, ilk kullanıldıkları bestecide Finale programı ile yazılarak şekle dönüştürülmüştür. Bir başka bestecinin aynı çeşniyi kullanması durumunda, çeşni tekrar şekil olarak gösterilmemiştir. Son olarak müelliflerin makam tarifleri ile bestecilerin makam kullanımları karşılaştırılarak Evcâra makamındaki değişimler tespit edilmiştir. Karşılaştırma sonucunda, daha önce III. Selim'in terkip ettiği düşünülen makamı, Küçük Mehmet Ağa'nın terkip ettiği kanaatine varılmıştır. Bestecilerin kullandıkları toplamda çeşni vasıtasıyla makamın değişime uğradığı sonucuna varılmıştır. Çalışmada kullanılan yöntemle Türk müziğinde kullanılan diğer makamların da incelenerek değişimlerinin ortaya konması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
There have been hundreds of authorities in Turkish music over the centuries. These authorities were destroyed in the historical process without being used or changed due to usage differences, and these changes were mostly revealed by examining the theoretical descriptions of the authors. However, it is thought that Turkish music composers and performers as well as authors in the changes of the authorities also played a role in the changes. The performance records of the performers cannot be reached, but the works of the composers are reached. Based on the idea that revealing the use of places in the works of the composers will help to reveal the changes of offices, in the study,“Is there a change in the office of the authority by composers in line with the use of office?”The answer to the question is sought. In the descriptive study, a literature review determined the nazariye works of seven authors who included the description of the Evcârâ office and 56 works of 33 composers who composed in the Evcârâ office. The works of the composers are limited to the notes in the“TRT Turkish Classical Music Archive”and the“Notam”program of Aytaç Ergen. In the study, first of all, the recipes of the authors in the Evcârâ office were included, then 56 compositions were examined in terms of course. In the forms to which the works belong, the sections with the authorities have been left out of the examination. The condiments used by the composers in the works are named according to the Arel nazariya, which is widely used in institutions providing Turkish music education in Turkey. Condiments were written with the Finale program in the composer where they were first used and converted into shape. If another composer used the same condiment, the condiment was not shown as a shape again. Finally, the changes in the office of Evcârâ were determined by comparing the office descriptions of the authors and the office uses of the composers. As a result of the comparison, previously III. It has been concluded that the office of Selim, which is thought to have been composed, was composed by Küçük Mehmet Ağa. It has been concluded that the authority has changed through the condiment in the total used by the composers. With the method used in the study, it is recommended to examine the other authorities used in Turkish music and to reveal their changes.