Farklı nöbet tipleri deneyimleyen pediatrik epilepsi hastalarında algılanan damgalanma ve zihin kuramı düzeyinin sosyal anksiyete üzerine etkisi
Effects of perceived stigma and theory of mind level on social anxiety in pediatric epilepsy patients experience different seizure types
  1. Tez No: 907941
  2. Yazar: HACER BÜŞRA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA FÜSUN İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Epilepsi dünyada yaygın olan nörolojik hastalıklardan biridir. Çocuk yaş grubunu etkileyen bu hastalık fiziksel, psikolojik ve sosyal etkilere sahiptir. Psikolojik etkileri arasında sosyal anksiyete bozukluğu sık görülmektedir. Epilepsinin sosyal getirilerinden olan algılanan damgalanma ve nöbetlerin bilişsel bozulmalara yol açması sonucu zihin kuramı düzeyinin etkilenmesi sosyal anksiyete bozukluğunun gelişmesine neden olabilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı farklı nöbet tipleri deneyimleyen 10-18 yaş aralığındaki pediatrik epilepsi hastalarının algılanan damgalanma ve zihin kuramı düzeylerinin sosyal anksiyete üzerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Algılanan Damgalanma Ölçeği, Gözlerden Zihin Okuma Testi Çocuk Formu (GZOT- ÇF) ve Çocuklar için Sosyal Anksiyete Ölçeği (ÇSAÖ-YF) ölçeklerinden alınan puanların nöbet tiplerine göre analizi yapılmış ve birbirleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bunun yanında Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ) kullanılarak genel anksiyete düzeyleri incelenmiştir. Araştırmaya 10-18 yaş aralığında 39 jeneralize, 30 fokal ve 12 absans nöbet geçiren 81 çocuk hasta katılmıştır. Yapılan analiz sonucuna göre pediatrik epilepsi hastalarının nöbet tiplerinin sosyal anksiyete ve algılanan damgalanma düzeyleri üzerinde etkiye sahip olmadığı, zihin kuramı düzeyleri ve sosyal anksiyete arasında, algılanan damgalanma ve sosyal anksiyete arasında, zihin kuramı düzeyi ve algılanan damgalanma arasında ve farklı nöbet tiplerinin algılanan damgalanma ve zihin kuramı düzeyleriyle birlikte ele alındığında sosyal anksiyete üzerinde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common neurological diseases in the world. This disease, which affects the childhood age group, has physical, psychological and social effects. Among its psychological effects, social anxiety disorder is frequently seen. The perceived stigma and cognitive impairments caused by seizures, which are social outcomes of epilepsy, can lead to the development of social anxiety disorder, which can affect the theory of mind level. The main purpose of this study is to examine the effects of perceived stigma and theory of mind levels on social anxiety in pediatric epilepsy patients between the ages of 10-18 who experience different seizure types. For this purpose, the scores obtained from the Perceived Stigma Scale, Reading the Mind in the Eyes Test Child Form (GZOT-CF) and Social Anxiety Scale for Children (ÇSAÖ-YF) scales were analyzed according to seizure types and their effects on each other were examined. In addition, general anxiety levels were examined using the Childhood Anxiety Screening Scale (CAS). The study included 81 children aged 10-18 years with 39 generalized, 30 focal and 12 absence seizures. According to the analysis results, the seizure types of pediatric epilepsy patients had no effect on social anxiety and perceived stigma levels, but there were differences between theory of mind levels and social anxiety, between perceived stigma and social anxiety, between theory of mind level and perceived stigma, and when different seizure types were considered together with perceived stigma and theory of mind levels, it was seen that there was an effect on social anxiety.