Ülke kredi notunun makroekonomik ve finansal belirleyicileri: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir panel veri uygulaması
Macroeconomic and financial determinants of the sovereign credit ratings: Panel data analysis on emerging countries
  1. Tez No: 590368
  2. Yazar: SEHER SOMUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK TURAN İÇKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkelere derecelendirme şirketleri tarafından verilen ülke kredi notlarını etkileyen makroekonomik ve finansal belirleyicileri tespit etmeye çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda uluslararası piyasada önemli rol oynayan Standard and Poor's, Moody's ve Fitch derecelendirme şirketleri tarafından verilen ülke notlarını etkileyen unsurlar panel veri analizi yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışmada 21 gelişmekte olan ülkenin 2005-2017 yıllarını kapsayan 18 farklı bağımsız değişkenine ait veri seti incelenmiştir. Panel veri analizinde ülke kredi notu ile değişkenler arasındaki ilişki rastsal etkiler modeline göre kurulmuştur. Yapılan panel veri analizi sonucunda gelişmekte olan piyasalarda, ülke kredi notunu etkileyen 7 adet makroekonomik ve finansal belirleyici tespit edilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde kişi başına düşen GSYİH, yıllık kredi faiz oranı, döviz kuru, enflasyon oranı, kredi hacmi, kamu borcunun GSYİH'ya oranı ve politik risk faktörlerinin ülke kredi notlarını belirlemede önemli değişkenler olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca ülke kredi notları ile en güçlü ilişki yıllık kredi faiz oranı arasında gerçekleşirken, en düşük ilişki enflasyon oranı arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the macroeconomic and financial determinants that affect the sovereign credit ratings given by rating agencies to developing countries. For this purpose, the factor affecting the sovereign credit ratings given by Standard and Poor's, Moody's and Fitch rating agencies, which play an important role in the international market, were investigated by panel data analysis method. In this study, data sets of 18 different independent variables covering the years 2005-2017 of 21 emerging countries were examined. In panel data analysis, the relationship between sovereign credit ratings and variables was established according to the random effects model. As a result of the panel data analysis, seven macroeconomic and financial determinants affecting the sovereign credit rating were identified in emerging countries.It is concluded that GDP per capita, annual credit interest rate, exchange rate, inflation rate, credit volume, public debt / GDP and political risk factors are important determinants in emerging countries. Moreover, while the strongest relationship between the sovereign credit ratings and the annual credit interest rate was realized, the lowest relationship with the sovereign credit ratings was found with the inflation rate.