The impact of digital marketing on financial performance: An applied study on restaurants in the Kingdom of Saudi Arabia
Dijital pazarlamanın finansal performans üzerindeki etkisi: Suudi Arabistan'daki restoranlar üzerine uygulamalı bir çalışma
- Tez No: 908003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, Suudi Arabistan'daki restoranların finansal performansı üzerinde dijital pazarlamanın etkisini belirlemektir. Analitik betimsel bir yaklaşımla yürütülen çalışmada, 351 kişilik bir örneklemle anket uygulanmıştır. Bulgular, restoran sektöründe dijital pazarlamanın kritik rolünü vurgulamakta olup, çevrimiçi itibar yönetimi, stratejik dijital pazarlama uygulamaları ve çevrimiçi satış ile teslimat hizmetlerine yönelik talebin karşılanmasının önemini ortaya koymaktadır. Çalışma, dijital pazarlamanın restoranlar için finansal açıdan önemli faydalar sağladığını; finansal performans üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için maliyet etkin bir çözüm sunduğunu ve hedefli reklamcılığın verimliliğini ortaya koymaktadır. Analizler, dijital pazarlamanın finansal performans üzerindeki etkisinin %0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Bu bulgulara dayanarak, restoranların müşteri güveni ve sadakati oluşturmak için çevrimiçi inceleme platformları ve sosyal medya üzerinden müşterilerle aktif olarak etkileşime geçerek çevrimiçi itibar yönetimine yatırım yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The current research aims to identify the impact of digital marketing on the financial performance of restaurants in the Kingdom of Saudi Arabia. Utilizing an analytical descriptive approach, the study conducted a questionnaire survey with a sample of 351 individuals. The findings highlight the critical role of digital marketing in the restaurant industry, emphasizing the need for effective online reputation management, strategic digital marketing implementation, and fulfillment of demand for online sales and delivery services. The study reveals significant financial benefits of digital marketing for restaurants, including a positive impact on financial performance, cost-effectiveness for small and medium-sized enterprises (SMEs), and the efficiency of targeted advertising. The analysis indicates a statistically significant effect of digital marketing on financial performance at a 0.05 significance level. Based on these findings, the study recommends that restaurants invest in online reputation management by actively engaging with customers on review platforms and social media to build trust and loyalty.