BRİCS ülkeleri ve dünya ekonomisine etkileri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on BRİCS countries and their effects on the world economy
  1. Tez No: 908006
  2. Yazar: MAHAMMAD AHMADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda, gelişmekte olan ülkelerin genel dünya ekonomisi içindeki paylarının katlanarak artması bu ülkelerin ekonomik ve siyasi rollerinin arttığını ve daha da artacağını göstermektedir. Bu çalışma kapsamında kapsamında ele alınan BRİCS ülkeleri son 20 yılda oldukça önemli gelişmeler sergileyerek dünya piyasasında etkin rol oynamaya başlamışlardır. BRICS üyeleri olan ve yükselen piyasalar olarak tanımlanan ülkelerin küresel bir güç olarak genel dünya ekonomisini şekillendireceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, BRICS üyesi ülkelerin hızlı ekonomik büyüme başarılarının arkasındaki nedenlerin diğer gelişmekte olan ülkeler için örnek niteliğinde olması da bu ülkelerin incelenmesini zorunlu bir hale getirmektedir. 2001 yılında bir araya gelen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin tarafından oluşturulmuş olan BRİC, 8 yıl sonra 2009 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti'nin katılımıyla BRICS olarak adlandırılmış ve 2024 ocak ayı itibariyle yeni katılan Mısır, İran, Suudi Arabistan, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri ile genişlemiş ve bu genişlemeye paralel olarak siyasi ve ekonomik etki alanını attırmıştır. Bu çalışmada, BRICS in kuruluşu, Brics'e üye ülkelerin ekonomik göstergeleri ile beraber göstermiş oldukları büyüme oranları ve dış ticaret verileri, üye ülkelere yapılan yabancı sermaye akışları, Brics'in şekillenmesinde yardımcı olan zirveler, küresel ekonomideki yerleri ve katkıları, Yeni Kalkınma bankası ve izleyeceği olası politikalar, dolarsızlaşma ve Brics'in buna etkisi, yeni katılan ülkeler ve onların genel makroekonomik göstergeleri, BRİCS-T ilişkileri ele alınmaktadır. Yapılan bu çalışma ile elde edilecek sonuçlar yeniden şekillenen dünyada yeni ekonomik ve siyasi kutubun BRİCS olma olasılığının tartışılmaya başlandığı bu günlerde gündeme ışık tutması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the multiplication of the share of developing countries in the global economy has shown that their role is increasing economically and politically and will continue to increase. As described in the thesis, the BRICS countries have shown significant developments in the last 20 years, making them speak their own names in the world market. Countries that are members of the BRICS and identified as emerging markets are believed to shape the overall world economy as a global power. However, the reasons behind BRICS countries' rapid economic growth achievements are exemplary for other developing countries, making them compulsory to examine. Formed in 2001 by Brazil, Russia, India, and China, the BRICS was named in 2009 with the accession of the Republic of South Africa eight years later and expanded with the newly-accessed countries of Egypt, Iran, Saudi Arabia, Ethiopia, and the United Arab Emirates as of January 2024. The study covers the creation of the BRICS, the growth rates and foreign trade data shown by member countries along with their economic indicators, foreign capital flows to member countries, summits that helped shape the BRIKS, their places and contributions to the global economy, the New Development Bank and possible policies to follow, dedolarization and the impact of BRICKS on it, newly enrolled countries and their overall macroeconomic indicators, and BRINKS-T relations .The results of this study are critical in the context of the reformed world, when the possibility of a new economic and political pole becoming BRICS is being debated.