A proposed contemporary fiqh framework for analyzing issues in cryptocurrencies
Kripto paralara ilişkin sorunların analizinde çağdaş bir fıkhi çerçeve önerisi
- Tez No: 908007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED CHERIF EL AMRI, DOÇ. DR. MUSTAFA OMAR MOHAMMED
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kripto paralar, ortaya çıktıkları andan itibaren yenilikçi özellikleri ve orijinal merkeziyetsizlikleriyle geleneksel finans sistemlerini önemli ölçüde sarsmıştır. Bu, akademisyenler ve araştırmacılar arasında yaygın bir kafa karışıklığına ve tartışmaya yol açmıştır. Bu çalışma, kripto paraların getirdiği karmaşıklıkları ve tartışmaları değerlendirerek mevcut yargı çerçevelerinin bu zorlukları ele alma kapasitesini incelemektedir. Böylece sorunların analizi için yeni bir yargısal çerçeve önermektedir. Nitel yöntemler kullanarak, bu araştırma akademik titizliğe sahip ve yargısal bilgiye veya eşdeğer Şeriat uzmanlığına sahip, kripto para araştırmalarında aktif olarak yer alan uzmanlarla derinlemesine yarı yapılandırılmış mülakatlar içermektedir. Temel içgörüleri çıkarmak için bu tez tematik analiz yöntemini kullanmaktadır. Analiz, geleneksel öncül paradoksu ve tanımlar üzerine bilimsel anlaşmazlıklar da dahil olmak üzere kritik zorlukları ortaya çıkarmakta ve mevcut incelemelerin yüzeysel derinliğini vurgulamaktadır. Bulgular, önerilen çerçeveyi doğrulayıp optimize ederek, yargısal ve Şeriat hedefleri arasında net bir ayrım sağlamaktadır. Çalışma, kripto para düzenlemesinde etkili risk yönetiminin gerekliliğini ve dijital para alanında standartların oluşturulmasını vurgulamaktadır. Sonuç olarak, yargıçlar, kurumlar, düzenleyici organlar ve politika yapıcılar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies have significantly disrupted traditional financial systems since their inception, highlighted by their innovative features and original decentralization. This has led to widespread confusion and debate among scholars and researchers. This study assesses the complexities and disputes cryptocurrencies introduce and evaluates the current juristic frameworks' ability to address these challenges. It proposes a new jurisprudential framework for analysis of such issues. Employing qualitative methods, this research involves in-depth semi-structured interviews with experts having academic rigor and possessing jurisprudential knowledge or equivalent Sharī'ah expertise, actively engaged in cryptocurrency research. To extract key insights, this thesis employs thematic analysis. The analysis reveals critical challenges, including traditional precedent paradox and scholarly disagreements over definitions, and highlights the superficial depth of current investigations. The findings validate and optimize the proposed framework, resulting in a clear demarcation between the jurisprudential and Sharī'ah objectives. The study underscores the need for effective risk management in cryptocurrency regulation and the establishment of standards in the digital currency realm. Consequently, it offers recommendations for jurists, institutions, regulatory bodies, and policymakers.