Meskun mahalde ateş destek unsurlarına başvurulması ve yüksek tahrip gücü olan patlayıcıların kullanımının hukuki rejimi
The legal regime for the use of fire support units and high explosives in populated areas
- Tez No: 908013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BLEDA RIZA KURTDARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İkinci dünya savaşıyla beraber şehirler günden güne muharebe alanlarının birer parçası haline gelmeye başlamış, bunun organik bir sonucu olarak ise sivil ve arızi zayiatın nicelik ve niteliği artmıştır. Meskun mahalde gerçekleşen muharebelerde en büyük sivil ve arızi zayiatın yüksek tahrip gücü olan patlayıcıların kullanımından kaynaklanması söz konusu alanda özellikle son on yılda artan çalışmaların en büyük sebeplerinden birini teşkil etmiştir. İş bu çalışma bağlamında olgusal gelişmeler detaylı olarak incelenmiş, akabinde silahlı çatışma hukukunun son otuz yıl içinde ortaya çıkan olgulara ne şekilde yanıt verdiği, geliştirilmeye açık taraflarının neler olduğu ve meskun mahalde yüksek tahrip gücü olan patlayıcıların kullanımına yönelik uluslararası alanda ne gibi hukuki çalışmalar yapıldığı analiz edilmiştir. Bu tez bağlamında da ilgili konuya ilişkin olgusal arkaplan sunulmuş, olgusal arkaplan ile hukuki ilke ve normların ilgili olgulara ne ölçüde yanıt verdiği incelenmiş, akabinde bu alanda son on yılda ortaya çıkan gelişmeler analiz edilmiş hukuk sınırları dahiline meskun mahalde yüksek tahrip gücü olan patlayıcıların kullanımına ilişkin ne tür düzenlemeler getirilebileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Second World War, cities started to become part of the battlefields day by day, and as an organic consequence of this, the quantity and quality of civilian and incidental casualties increased. The fact that the greatest civilian and incidental casualties in urban warfare are caused by the use of explosives with high destructive power has constituted one of the biggest reasons for the increasing number of studies in this field, especially in the last decade. In the context of this study, factual developments have been examined in detail, followed by an analysis of how the law of armed conflict has responded to the facts that have emerged in the last thirty years, what aspects are open to improvement, and what kind of legal studies have been carried out in the international arena regarding the use of high destructive explosives in urban areas. In the context of this thesis, the factual background on the relevant subject is presented, the extent to which legal principles and norms respond to the relevant facts is examined, and then the developments in this field in the last decade are analyzed and what kind of regulations can be introduced within the boundaries of the law regarding the use of explosives with high destructive power in residential areas is examined.