Asimetrik savaş kapsamında TSK'nın PKK ile mücadelesi: Hendek Barikat Operasyonları döneminde Yüksekova örneği
Turkish Armed Forces fight against the PKK in the context of asymmetric warfare: The example of Yüksekova during the Trench Barricade Operations period
- Tez No: 992550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, asimetrik askeri mücadele kapsamında Yüksekova'da PKK terör örgütü ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin mücadelesini incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Yüksekova'da meskûn mahal operasyonları esnasında görev yapan 10 TSK personeli oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak mülakat tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında; Yüksekova'ya intikal edildiğinde buraya dair ilk izlenimler, Yüksekova'da harekat ve taktik yönünden karşılaşılan zorluklar, Yüksekova'da PÖH timleriyle birlikte görev yapılması, Yüksekova'daki meskûn mahal operasyonları ve terörle mücadelede Yüksekova'nın stratejik önemi, PKK'nın Yüksekova'daki amacı, PKK'nın değişen stratejileri, taktikleri ve yöntemleri, PKK Yüksekova'da meskûn mahal operasyonlarında denediği yöntem ve taktikleri, Yüksekova'da askeri güvenliğin sağlanması, PKK'ya karşı Yüksekova'da meskûn mahal operasyonlarında gerçekleştirilen TSK operasyonlarına yönelik görüşlere yer verilmiştir. Elde edilen başlıca bulgulara göre; TSK ve emniyet güçleri PKK'ya karşı meskûn mahalde başarılı bir operasyon yürütmüş ve PKK stratejik bir yenilgiye uğratılmış, kamu düzeni ve devlet hakimiyeti yeniden tesis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the struggle between the PKK terrorist organization and the Turkish Armed Forces in Yüksekova within the framework of asymmetric military conflict. This study utilizes a semi-structured interview technique, a qualitative research method. The study group consists of 10 Turkish Armed Forces personnel who served during urban operations in Yüksekova. Interviews were used as the data collection tool, and content analysis was employed to analyze the data. The research covers the following topics: initial impressions upon arrival in Yüksekova; operational and tactical challenges encountered in Yüksekova; working alongside Special Operations Police (PÖH) teams in Yüksekova; urban operations in Yüksekova and the strategic importance of Yüksekova in counter-terrorism; the PKK's objectives in Yüksekova; the PKK's changing strategies, tactics, and methods; the methods and tactics employed by the PKK in urban operations in Yüksekova; ensuring military security in Yüksekova; and opinions regarding Turkish Armed Forces operations against the PKK in urban operations in Yüksekova. According to the main findings, the Turkish Armed Forces and security forces conducted a successful operation against the PKK in an urban area, inflicting a strategic defeat on the PKK, and restoring public order and state authority.