Kısa namlulu silah ile atış mesafesinin açık hava koşullarında ET-AAS ile incelenmesi
Investigation of shot distance with a short barrel weapon with ET-AAS in open air conditions
- Tez No: 790024
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Atış artıklarında ateşli silahlar tercih edildiğinde farklı yüzeylerde mermi çekirdeği giriş deliği görülmektedir. Atış yapılan alanlardaki atış artıkları ile bahse konu olayda kullanılan ateşli silah çapı, çeşidi ve atış mesafesi tespit edilirse olayın oluş şekli ve aydınlatılması için büyük önem taşımaktadır. Atış artıkları analizi, intihar, kaza, cinayet, ateşli silahla yaralama ve öldürme, meskûn mahalde ateş eden faillerinin bulunmasında kullanılan önemli bir metotdur. Atış artıkları analizlerinde; Baryum (Ba), Antimon(Sb) ve Kurşun (Pb) elementleri üzerinde çalışma yapılmaktadır. Özellikle Antimon (Sb), doğal yollarla elimize bulaşması zor, kullanım alanının kısıtlı, maliyetinin düşük ve atış artıklarındaki belirleyici özelliğinden dolayı daha çok tercih edilmektedir. Atış mesafesi tayini ise elbise, giysi ve farklı yüzeylerdeki kurşun giriş deliğinin şekli, kalan ateşli silah artıklarının çokluğu ve yüzey üzerinde dağılış şekli veya yokluğu bize atış mesafesi tayininde yardımcı olur. Bu sebeplerle, atış artığı ve atış mesafesi inceleme teknikleri, olayların oluş şeklini açıklamakta olan önemli bir yöntemdir. Bu çalışmamızda Canik marka TP9 SFX model yarı otomatik kısa namlulu silah ile 9x19mm parabellum fişek açık hava şartlarında (poligonda) benzer türdeki bez kumaşlar üzerine farklı mesafelerden (5m, 10m, 15m, 20m, 25m, 30m) atışlar yapılmıştır. Kumaş yüzeydeki oluşan mermi delikleri etrafında bulunan atış artıkların dağılım yüzeyi sodyum rodizonat renklendirme yöntemiyle analizlenerek atış mesafesini tespit edilmeye çalışmıştır. Kumaş yüzeyinde bulunan delik çevresinin 10cm çapındaki bölgesinden flaster kullanılarak svap alınmış olup Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (AAS) cihazında analize tabi tutulmak suretiyle Antimon (Sb) kalıntılarının mesafelere bağlı incelemeleri yapılmıştır. Atış artıkları analizleri için Antimon (Sb) ppb değerleri, Atış mesafesi analizleri için Sodyum Rodizonat Reaktifi kullanılarak Baryum (Ba) ve Kurşun (Pb) renk testleri sonuçları ayrı ayrı kendi içlerinde karşılaştırılarak yöntem verimlilikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
When firearms are used, bullet entry holes are seen on many different surfaces. If the diameter, type and firing distance of the firearm used in the incident are determined with the findings of the gunshot residue on the surfaces, it is of great importance for the occurrence and illumination of the incident. Shot residue analysis is an important method used to find perpetrators of suicide, accident, murder, wounding and killing with a firearm, and shooting in residential areas. In the analysis of shot residues; Studies are carried out on the elements Barium (Ba), Antimony (Sb) and Lead (Pb). Especially Antimony (Sb) is preferred more because it is difficult to get on our hands by natural means, its usage area is limited, its cost is low and it has a determining feature in shot residues. On the other hand, the shape of the bullet entry hole on clothes, clothing and different surfaces, the abundance of remaining firearm residues and the way or absence of distribution on the surface help us in determining the shooting distance. For these reasons, shot residue and shot distance analysis techniques are an important method in explaining the way events occur. In this study, shots were fired from different distances (5m, 10m, 15m, 20m, 25m, 30m) with the Canik brand TP9 SFX model semi-automatic short-barreled gun and 9x19mm parabellum cartridges on the same fabric cloth in open air conditions (in the shooting range). The distribution diameter of the shot residues around the bullet hole on the fabric surface was determined by the sodium rhizozonate coloring method and tried to determine the shooting distance. Antimony (Sb) amounts were examined according to distance by taking swab with a plaster from the area with a diameter of 10 cm around the hole on the fabric surface, and examining it in the Atomic Absorption Spectrometer (AAS) device. Antimony (Sb) ppb values for shot residue analysis, and Barium (Ba) and Lead (Pb) color tests results were calculated separately by using Sodium Rhodizonate Reagent for shot distance analysis, and method efficiencies were calculated.