Etik liderlik, İslami iş etiği ve iş yerinde mutluluk arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between ethical leadership, Islamic work ethics and happiness at work
  1. Tez No: 908069
  2. Yazar: CAVİT İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hizmet Tasarımı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma İslami iş etiği ve etik liderliğin işyerinde mutluluk üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Kastamonu'daki bir kamu kurumunun 388 çalışanından tam sayım yöntemi ile araştırma verisi elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiş, korelasyon ve çok değişkenli regresyon analizleri yürütülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgular İslami iş etiği ve etik liderliğin işyerinde mutluluğun alt boyutlarından olan iş tatmini ve duygusal bağlılık üzerinde pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, işyerinde mutluluğun diğer bir boyutu işe angaje olma üzerinde sadece etik liderliğin anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışma, işyerinde mutluluğu etik kapsamda açıklamaya çalışması ve ilgili değişkenler arasındaki ilişkinin özellikle yerli literatürde daha önce yeterince araştırılmamış olması nedeniyle önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of Islamic work ethics and ethical leadership on happiness at work. For this purpose, data was collected from 388 employees of a public institution in Kastamonu. Validity and reliability analyses of the scales used in the study were conducted, followed by correlation and multivariate regression analyses. The findings of the study indicate that Islamic work ethics and ethical leadership have a positive effect on job satisfaction and emotional commitment, which are sub-dimensions of happiness at work. However, it was determined that only ethical leadership has positive and significant affect on another sub-dimension of happiness at work which is work engagement. This research holds significance for its attempt to explain workplace happiness within an ethical framework and for addressing the relationships between these variables, which have been insufficiently explored, particularly in the domestic literature.