Mathematical modeling of wax deposition in crude oil pipleline systems
Ham petrol boru hatları sisteminde parafin depolanmasının matematiksel modellenmesi
- Tez No: 90807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VERŞEN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
oz HAM PETROL BORU HATLARI SİSTEMİNDE PARAFİN DEPOLANMASININ MATEMATİKSEL MODELLEMESİ SARAÇOĞLU, Önder Ramiz Yüksek Lisans Tezi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Mustafa V. KÖK Aralık 1999, 76 sayfa Bu araştırmada, ham petrol boru hatlarında meydana gelen parafın depolanması çalışılmıştır. Petrol boru hatlarında parafin oluşumu için gerekli temel mekanizma sıcaklık değişimidir. Parafin depolanmasının gözlenebilmesi için FORTRAN dili kullanılarak program yazılmıştır. Boru hattı boyunca sıcaklık profili elde edilmiş ve katı sıvı denge sabiti, wax mol kesiri ve parafın kalınlığı hesaplanmıştır. Ayrıca, yazılan program sahalara uygulanmıştır. Birinci saha Kirkuk - Ceyhan ham petrol boru hattıdır. Burada, bir sene sonra wax kalınlığı yaklaşık 0.34 mm'dir ve sıcaklık 303 K'den 295 K civarına düşmektedir. Wax mol oranı bir sene sonra yaklaşık 0.2225 'dir. Birinci bileşke için katı-sıvı denge sabiti 0.29 ve ikinci bileşke için 355 civarındadır..İkinci saha Haditha - Rumaila ham petrol boru hattıdır. Burada, bir sene sonra wax kalınlığı yaklaşık 0.1 mm'dir ve sıcaklık 303 K'den 300.5 K civarına düşmektedir. Wax mol oranı bir sene sonra yaklaşık 0.2 'dir. Birinci bileşke için katı-sıvı denge sabiti 0.228 ve ikinci bileşke için 165 civarındadır.. Keywords : ham petrol boru hattı, sıcaklık profili, katı sıvı denge sabiti, wax mol oranı, wax kalınlığı VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATHEMATICAL MODELING OF WAX DEPOSITION IN CRUDE OIL PIPELINE SYSTEMS SARAÇO?LU, Önder Ramiz M.S., Department of Petroleum and Natural Gas Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Mustafa V. KÖK December 1999, 76 pages In this research, wax^ deposition in crude oil pipelines was studied. In oil pipelines, the main mechanism for wax appearance is the temperature change along the pipeline. A computer program was written using FORTRAN language to simulate precipitation phenomena. Temperature profile along the pipeline was determined and solid liquid equilibrium constant, wax mole fraction and wax thickness along the pipeline were calculated. Also this computer program was applied in field cases. The first field case is Kirkuk - Ceyhan crude oil pipeline. Here, wax thickness after a year is approximately 0.34 mm and temperature declines from 303 K to around 295 K. The wax mole fraction after a year is approximately 0.2225. The solid-liquid equilibrium constant for the first component around 0.29 and around 355 for the second component after a year. The second case is Haditha-Rumaila crude oil pipeline. Here, wax thickness after a year is approximately 0.1 mm and temperature declines from 303 K to around 111300.5 K. The wax mole fraction after a year is approximately 0.2. The solid-liquid equilibrium constant for the first component around 0.228 and around 165 for the second component after a year. Keywords : crude oil pipeline, temperature profile, solid liquid equilibrium constant, wax mole fraction, wax thickness IV