Halk eğitimi merkezlerinde çalışan öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik görüşlerinin incelenmesi: Kastamonu ili örneği
Examination of the opinions of teachers working in public education centers on professional develeopment: Case of Kastamonu province
- Tez No: 908076
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Halk Eğitimi Merkezi öğretmenlerinin mesleki gelişim hakkındaki görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, öğretmenlerin mesleki gelişime ilişkin görüşlerini incelemek ve öğretmenlerin mesleki gelişim süreçlerine dair algılarını, ihtiyaçlarını ve karşılaştıkları zorlukları belirlemek amacıyla nitel bir araştırma modeli çerçevesinde durum çalışması deseni kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırma sürecinde öğretmenlerle yapılan görüşmelerde, mesleki gelişimle ilgili beklentileri, deneyimleri ve önerileri hakkında bilgiler de elde edilmiştir. Sonuçlar, Halk Eğitimi Merkezi öğretmenlerinin mesleki gelişim ihtiyaçlarının çeşitlilik gösterdiğini ve daha fazla destek ile eğitim fırsatlarına ihtiyaç duyduklarını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, araştırma, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyecek programların geliştirilmesi ve uygulanması için öneriler sunmaktadır. Elde edilen bulgular, eğitim politikalarının ve uygulamalarının iyileştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the views of Public Education Center teachers on professional development. This study was designed using a case study design within the framework of a qualitative research model in order to examine teachers' views on professional development and to identify teachers' perceptions of professional development processes, their needs and the challenges they face. In the interviews with teachers during the research process, information about their expectations, experiences and suggestions regarding professional development was also obtained. The results reveal that the professional development needs of Public Education Center teachers are diverse and that they need more support and educational opportunities. In this context, the research offers suggestions for the development and implementation of programs that will support the professional development of teachers. The findings aim to contribute to the improvement of education policies and practices.