Kırıkkale ilinde halk eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmen ve usta öğreticilerin mezun oldukları kaynakları ve halk eğitim merkezi içerisindeki sorunları
- Tez No: 133791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUTE DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
II. ÖZET Bu araştırmanın amacı; Kırıkkale ilinde Halk eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmen ve usta öğreticilerin yetiştirildikleri kaynaklan belirlemek, ve mesleklerini icra ederken karşılaştıkları sorunları ortaya koyup, bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunabilmektir. Bu araştırma ; genç nüfus yapışma sahip olan Türkiye'de insan kaynaklarının amaçlara uygun olarak yetiştirilmesi, kalkınmanın hızlandırılması ve istihdamın geliştirilmesi yönünden büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu araştırma ; Kırıkkale ilindeki Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan öğretmen ve usta öğreticilerin mezun oldukları kaynakların belirlenmesi ve kurumlarında karşılaştıkları sorunların ortaya çıkarılmasına ilişkin görüşlerini yansıtması için planlanıp yürütülmüştür. Araştırmada literatürden elde edilen bilgiler içerisinde; yaygın eğitimin tanımı, yaygın eğitimi zorunlu kılan nedenler, yaygın eğitimin hukuki ve bilimsel dayanakları, Türkiye'de yaygın eğitimin tarihsel gelişimi, halk eğitimi merkezleri, halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen eğitim ve öğretim etkinlikleri, kurslar, kurslarda görevlendirilecek eğitici personel konularına yer verilmiştir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın belirlenen amaçlara ulaşabilmesi için veri toplama aracı hazırlanmıştır. Hazırlanan“ Bilgi formu”nun Ankara Çankaya Halk Eğitim Merkezindeki öğretmen ve usta öğreticilere ön uygulaması yapılmıştır, ön uygulama ile bilgi formunun geçerliliği ve güvenirliliğine bakılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçek. 5'li likert tipi bir ölçektir. Her bir maddeye verilecek cevap kodlan 1.00 ile 5.00 arasında değişmektedir. Cevaplayıcılar, her bir maddeye ilişkin görüşlerini“hiç katılmıyorum”,“katılmıyorum”,“kararsızım”,“katılıyorum”,“tamamen katılıyorum”kategorilerinden birini işaretleyerek belirtmişlerdir. »S53 a*Araştırma evrenini, Kırıkkale ilinde Halk eğitimi merkezlerinde görev yapan öğretmen ve usta öğreticiler oluşturmaktadır. Araştırma evreninde Kırıkkale il merkezi ve 8 ilçe Halk eğitimi merkezi bulunmaktadır. Araştırma kapsamına alman halk eğitimi merkezlerindeki öğretmen sayısı 27, usta öğretici sayısı 62 olarak belirlenmiştir. Veri toplama araçlarından 16 tanesi araştırmacıya ulaşmamıştır, bu nedenle N : 73 olarak alınmıştır. Araştırmaya ilişkin bulgular şunlardır: 1-Halk eğitimi merkezlerinde çalışan öğretmenler eğitim ve yönetim süreçlerine ilişkin problemlere genel olarak“kararsızım”ve“katılıyorum”kategorileri doğrultusunda cevap vermişlerdir. 2- Halk eğitimi merkezlerinde çalışan usta öğreticiler de eğitim ve yönetim süreçlerine ilişkin problemlere genel olarak (öğretmenler ile aynı yönde)“kararsızım”ve“katılıyorum”kategorileri doğrultusunda cevap vermişlerdir. Öğretmen ve usta öğreticilerin problemlere ilişkin aynı yönde değerlendirme yapmalarım her iki grubunda aynı örgütsel ortam ve öğrenme-öğretme süreçlerinde görev yapmalarına bağlanabilir. 3- Genel ortalamaya göre t-testi sonuçlarının değerlendirilmesinde öğretmenler ve usta öğretici grubu arasında anlamlı farklılıklar oluşmaktadır. 24 maddeden oluşan eğitim sürecine ilişkin sorun maddelerinden 6 maddesinde iki grup arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Öğretmenler ve usta öğreticiler genel olarak birlikte yönelim göstermektedirler. Ancak grupların bazı maddelerde farklı değerlendirmeler yaptıkları görülmektedir. 4- öğretmen ve usta öğreticilerin mezun oldukları eğitim kaynaklarına göre oluşturdukları gruplar arasında değerlendirme farkları bulunmaktadır, eğitsel ve yönetsel süreçlere ilişkin yaptıkları değerlendirmelerde, kıdem grupları arasında 3 maddede anlamlı farklılık bulunmuş, yönetsel boyutta kıdem grupları arasında manidar farklılıklar bulunamamıştır.5- Öğretmen ve usta öğreticilerin kıdemlerine göre Halk eğitimi merkezlerindeki eğitsel ve yönetsel süreçlere ilişkin yaptıkları değerlendirmelerde, kıdem grupları arasında 3 maddede anlamlı farklılık bulunmuş, yönetsel boyutta kıdem grupları arasında manidar farklılıklar bulunamamıştır. Öğretmenler ve usta öğreticiler sorunları şu şekilde ifade etmişlerdir. 1- Halk eğitimi merkezlerinde görev yapan öğretmenler, usta öğreticilerin gerekli formasyon almaları gerektiğim, eğitim boyutunda zayıf kaldıklarım, onların olumsuzluklarının direk Halk Eğitimi Merkezine mal edildiğini ve bu konudan rahatsızlıklarım belirtmişlerdir. 2- Halk eğitimi merkezinden verilen kurs bitirme belgelerinin meslek edinmede daha etkin ve geçerli olması gerektiğini ifade etmektedirler. 3- Halk eğitimi merkezlerinde idarecilerden en az birisinin bayan olması gerektiğinin önemini belirtmektedirler. 4- Kursiyer devamsızlığının idareciler tarafından çok iyi belirlenip önlenmesi için gerekli düzenlemenin yapılarak, eğitim-öğretim kalitesinin artırılması gerektiğini belirtmektedirler. 5- İdarecilerin çoğunluğunun sınıf öğretmenliğinden geldikleri ve halk eğitimi mantığım anlayabilmeleri için hizmet içi eğitimden geçmeleri gerektiğini ifade etmektedirler. 6- Usta öğreticiler; öğretmenler ile aralarında uyum güçlüğü yaşadıklarım, kendilerine değer verilmediğini ve yeteri kadar sahip çıkılmadığım belirtmektedirler. 7- Usta öğreticiler kadro ve görevlendirmenin siyasi güçlere değil hizmet yılına göre yapılmasını istediklerini belirtmektedirler. 8- Usta öğretici olarak hangi statüye mensup olduklarının net olmadığım memur gibi kılık kıyafet konusunda 657 ye tabi tutulduklarım, sağlık sorunları için işçi gibi SSK ya gitmek zorunda olduklarım belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
III. SUMMARY The aim of the research is to determine the education source of teachers and master instructors that are on-duty in Public Education Centres in Kırıkkale and to determine the problems in their careers and to purpose suggestions about their solutions. This research is very important because of the education of human source according to the aims, incrreasing the arte of development and the improvement of employement. For this reason, the research was planned and made to reflect the ideas about the problems that the teachers and master instructors are meet in their careers. On this research scope of the information obtained from literature is consist of these subjects; definition of extensive education, reasons that compelled the extensive education, scientific and lawfully bases of extensive education, historical development of extensive education in Turkey, Public Education centres, education and instruction activities in public education, courses, the education personnel appointed in this courses. The model of the research is scanning. A data collection instrument was prepared to attain the determined goals of the research. This prepared“Data Form”is firstly applied to the teachers and the instructors of Ankara Çankaya Public Education Centre. By the first application the validty and the reiability of the“data form”was measured. The kind of the scale used in this research 5 point likert scale. The answer codes given to the each question is changed between 1,00 and 5,00. The aplicants showe their ideas by singing a category amoung these;“never agree”,“don't agree”,“not decided yet”,“agree”,“completely agree”. The universe of the research is consist of the teachers and the master instructors assingned in the Public Education Centre in Kırıkkale. The universe of theresearc is composed of Kırıkkale Public Education Centre and eight Town Public Education Centres. There are 27 teacher and 62 master instructors in the Public Education Centres which was included in this research. Sixteen instrument amoung all data collection instruments doesn't reach the researcher. For this reason N was determined as 73 (N=73). Diagnosis About Research 1. The teachers working in Public Education Centres reply the questions about educaton and management process with“not decided yet”and“agree”. 2. The master instrutors working in the Public Education Centres reply the questions,as teachers do, about education and manegement process with“agree”and“not decided yet”. Because of working in the same organizational environment and teaching process. the teachers and master instructors evaluated the questions in the same way. 3. According to the general, there are meaningful differences between teachers and master insturctors about the evaluation results of t-test.There are meaningful diffrences between two group about 6 problem items in test which was formed 24 problem items related to the education process. Generally teachers and master instructors show the sameness inclination. But it is seen that there are different evaluations between two group. 4. There are evaluation differnces between teachers and master instructors according to their education sources they have graduated. It was found meaningful difference in 3 items about the eavluations related to educatioanal and management process according to their priority It wasn't found any difference in administrational dimension according to priority.5. In the evaluation of the educational process and administartional process made by teachers and master instructors, working in Public Education centres, according to their priority. It was found meaningful difference in 3 items due to the priority groups. The Teachers And Master Instructors Expressed Their Problems 1. Teachers and master instrutors must be equipped with the necessary formation because of the lack of knowledge in education dimension. They feel uneasiness beacuse their negativism. 2. They stated that, the certificates given at the end of the cources must more activate and more valid for obtaining a job. 3. -It was stated the importance of the necessity about a woman manager. 4. It was stated the education quality must be increased by the arrangements about determining and preventing the inconstantness of student by managers. 5. They stated that most of the managers were class-teachers so that they must have a in-service training to understand the logic of public education. 6. The master instrutors stated that they have adoptation problem between teachers and master instructors and mey feel as they are worthless and not protect. 7. They stated mat the appointment of master insructors mus be done according to their duty- year not their political forces. 8. Master instructors stated mat as a master instructor there is a uncertainty about their statue. They must obey the 657 about clothing like officials but they go to SSK for their health problems like workers.