2019 seçimleri sonrası İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının söylemlerinde popülizm: Bir devamlı söylem çözümlemesi
Populism in the discourses of Istanbul and Ankara metropolitan municipalities after the 2019 elections: A continuous discourse analysis
  1. Tez No: 908093
  2. Yazar: NUREFŞAN BİNNUR ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TÜRKÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Popülizm, siyasal liderler ile toplum arasındaki ilişkinin çarpıtılmasına bağlı olarak ortaya çıkmış demokrasinin ve demokratik kurumlar vasıtasıyla yozlaşmaya uğratılmış bir biçimidir. Popülist siyaset, halk ve elitler ayrımına dayalı olarak elitlerin elinde olduğu varsayılan iktidar gücünü halk iradesine dayanarak demokratik yöntemlerle almayı hedeflemektedir. Temeli halk ve elitler ayrımına dayalı olmakla birlikte bu elitlerin kim olduğu ve halkın hangi kavramlar, idealler ve olgular etrafında inşa edileceğine ilişkin stratejileri popülizmi kendi içinde türlere ayırır. Popülist siyaset genelde ülke genelinde iktidara sahip olmanın bir yolu olarak tartışılmıştır. Bu çalışmada yerel siyasette popülist söylem ve üslubun etkileri 2019 ve 2024 yerel seçimlerinde propaganda sürecini yürüten ve seçimlerden başarılı ayrılan Cumhuriyet Halk Partisi adayları üzerinden araştırılmaktadır. Çalışma kapsamında İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve Ankara'da Mansur Yavaş'ın, propaganda sürecindeki miting konuşmaları, sosyal medya paylaşımları ve televizyon programlarında yaptıkları açıklamalar eleştirel söylem analizine tabi tutularak popülizmin sağ ya da sol hangi türüne daha yatkın oldukları anlaşılmaya çalışılmıştır. Ankara ve İstanbul'un seçilmesinin nedeni, uzun yıllardır Adalet ve Kalkınma Partili başkanlar tarafından yönetilen bu iki kentin cumhuriyet tarihinde ve yakın siyasi tarihimizde sembolik bir öneme sahip hale gelmiş olmasıdır. Çalışma kapsamında bu kentlerin öneminin tarihsel gerekçeleri, Türk siyasi hayatında popülizmin yeri ve CHP'nin söyleminde popülizmin gelişimi araştırıldıktan sonra söylem analizine yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, Ekrem İmamoğlu'nun kimi zaman dini ve kültürel değerleri kullanmakla birlikte sol popülist bir stratejiye daha yakın olduğu, Mansur Yavaş'ın ise popülizmden özenle kaçındığı, zaman zaman popülizm karşıtı bir söylem içinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Populism is a form of democracy that has emerged due to the distortion of the relationship between political leaders and society and has been corrupted through democratic institutions. Populist politics, based on the distinction between the people and the elites, aims to take the power that is assumed to be in the hands of the elites through democratic methods based on the will of the people. Although its basis is based on the distinction between the people and the elites, the strategies regarding who these elites are and around which concepts, ideals and phenomena the people will be built divide populism into types within itself. Populist politics has generally been discussed as a way to hold power across the country. In this study, the effects of populist discourse and style in local politics are investigated through the candidates of the Republican People's Party, which carried out the propaganda process in the 2019 and 2024 local elections and successfully left the elections. Within the scope of the study, Ekrem İmamoğlu in Istanbul and Mansur Yavaş in Ankara's rally speeches, social media posts and statements made in television programmes during the propaganda process were subjected to critical discourse analysis to understand which type of populism they are more prone to right or left. The reason for the selection of Ankara and Istanbul is that these two cities, which have been governed by the presidents of the Justice and Development Party for many years, have become symbolically important in the history of the republic and in our recent political history. Within the scope of the study, the historical reasons for the importance of these cities, the place of populism in Turkish political life and the development of populism in the discourse of the CHP were analysed. As a result of the study, it was concluded that Ekrem İmamoğlu is closer to a left populist strategy, although he sometimes uses religious and cultural values, while Mansur Yavaş carefully avoids populism and occasionally uses an anti-populist discourse.