Beyond the banality of labels: Examining the narratives and realities of communal violence in Bangladesh
Hazır yaftaların banallığının ötesinde: Bangladeş'teki komünal şiddetin anlatıları ve gerçeklerini incelemek
  1. Tez No: 908100
  2. Yazar: MAHMUDUL HASAN NAEEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IRFAN AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, Hindu-Müslüman çatışmasını veya komünalizmi, seküler Bengal milliyetçi söylemi bağlamında incelemektedir. Çoğunluk-azınlık ve dini merceklerle çerçevelenen hakim anlatılar, bu çatışmayı genellikle dini gayret ve çoğunlukçu milliyetçilik tarafından yönlendirilen“komünal”ve“hoşgörüsüz”Müslümanların kendiliğinden gelişen Hindu karşıtı saldırganlığı olarak tasvir etmektedir. Bu çalışma, bu tür çerçevelere meydan okuyarak, toplumlar arası huzursuzluğu ulusal ve bölgesel siyasetle bağlantılı olarak analiz etmektedir ve basit çoğunluk-azınlık ve dini çerçevelerin ötesine geçmektedir. Güney Asya komünalizm literatürüne eleştirel bir yaklaşım getiren çalışma, Müslümanların doğası gereği komünal olarak tasvir edilmesinin Hindu Oryantalizmi ve sömürgeci söylemle bağlantılı söylemler arası pratikler yoluyla üretildiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, Bangladeş devlet yönetiminde Müslüman öznelliğini dışlayan Bengal milliyetçiliği ve Hindistan'ın bir Hindu ulus-devleti olarak etkisinin, çoğunlukçu Müslüman şiddeti söylemini yetersiz hale getirdiğini savunmaktadır. Komünalizmi dinamik bir süreç olarak gören çalışma, çatışma olaylarını güç politikaları, devlet ve medyanın rolleri ve sosyo-hukuki sonuçları açısından inceliyor. Çalışma, 2021 yılındaki toplumsal şiddetin merkez üssü olan Nanua Dighir Par'da yapılan etnografik saha çalışmasıyla, iktidar partisi liderleri tarafından siyasi kazanç için düzenlenen sistematik bir şiddet örüntüsü tespit ediyor. Bu, devletin şiddeti önlemedeki başarısızlığını ve sıradan Müslümanlara yönelik zulümdeki rolünü vurgulayan anlatısallaştırma, suçu yerinden etme ve ardından kriminalize etme politikalarını içeriyor. Medya ve akademik söylemi analiz eden çalışma, Hindu-Müslüman çatışmasını dönemselleştirerek, yoğunlaşan çatışmayı İslami siyaset ve devlet dinine bağlayan anlatıya meydan okuyor. Çalışma, Bangladeş'teki toplumsal gerilimlerin, Müslüman karşıtı şiddet ve hegemonik müdahale de dahil olmak üzere Hindistan'daki sosyo-politik gelişmelerle uyumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, azınlık yanlısı Awami League rejimi altında Hindu karşıtı şiddetin arttığının altını çizmekte ve Bangladeş'teki son dönemdeki Hindutva karşıtı duyguların, Müslümanlar arasındaki yabancılaşma hissi ve Hindistan'ın siyasi müdahalesinin yanı sıra devletin seküler politikaları ve Hint yanlısı duruşuyla bağlantılı olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Hindu-Muslim conflict, or communalism, within the context of secular Bengali nationalist discourse. Prevailing narratives often depict this conflict as spontaneous anti-Hindu aggression by“communal”and“intolerant”Muslims, driven by religious zeal and majoritarian nationalism. This study challenges such frameworks by analyzing inter-communal unrest in conjunction with national and regional politics, moving beyond simplistic majority-minority and religious lenses. Engaging critically with South Asian literature on communalism, the study reveals that the portrayal of Muslims as inherently communal is shaped by interdiscursive practices rooted in Hindu Orientalism and colonial discourse. It argues that hegemonic Bengali nationalism, which marginalizes Muslim subjectivity, coupled with India's influence as a Hindu nation-state in Bangladeshi statecraft, renders the discourse of majoritarian Muslim violence inadequate. Viewing communalism as a dynamic process, the study examines communal conflict in terms of power politics, the roles of the state and media, and socio-legal consequences. Ethnographic fieldwork in Nanua Dighir Par, the epicenter of the 2021 communal violence, uncovers a systematic pattern of violence orchestrated by ruling party leaders for political gain. This includes the politics of narrativization, blame displacement, and subsequent criminalization, highlighting the state's failure to prevent violence and its role in the persecution of Islamists, political opponents, and ordinary Muslims. By analyzing media and academic discourse, the study establishes a periodization of Hindu-Muslim conflict, challenging the narrative that intensified conflict is solely linked to Islamic politics and the state religion. It posits that communal tensions in Bangladesh align with socio-political developments in India, including anti-Muslim violence. The study also underscores a surge in anti-Hindu violence under the pro-minority Awami League regime, suggesting that recent anti-Hindutva sentiment in Bangladesh is exacerbated by Muslim alienation, India's political interference, and the state's secular policies and pro-Indian stance.