Aile işletmelerinde sürdürülebilirlik: Eskişehir ili aile işletmeleri örneği
Sustainability in family businesses: A Research of family businesses in Eskişehir
  1. Tez No: 908099
  2. Yazar: EMRAH YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın gayesi, Eskişehir İlinde ticari olarak faaliyet yürüten mikro ve küçük ölçekli aile işletmelerinin sürdürülebilirlik durumunu analiz etmektir. Bu doğrultuda Eskişehir İlinde faaliyet yürüten, resmî tanımlar referans alındığında mikro ya da küçük ölçekli olarak kabul edilen, en az ikinci kuşağa geçmiş veya birinci kuşakla birlikte ikinci kuşağın da işletmede etkin olarak çalıştığı, en az 50 yıldır ticari hayatta var olan ya da olmaya çalışan aile işletmelerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Nitel bir araştırmaya konu olan bu tez çalışmasında görüşme yöntemi kullanılmış ve görüşme yapılan kişilerin ses kayıtları alınmıştır. Ses kayıtları çözümlenerek bahse konu bu işletmeler hakkında bir durum analizi yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın bulguları neticesinde kurumsallaşmanın çok zayıf olduğu bu işletmelerin bunca yıldır ticari hayatta başarılı olarak var olduklarının sebebi üzerine tartışmalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the sustainability of micro and small-scale family businesses operating in Eskişehir Province. In this context, it was attempted to reach family businesses operating in Eskişehir Province, accepted as micro or smallscale when official definitions are taken as reference, passed down to at least the second generation or where the second generation is actively working in the business together with the first generation, and have existed or are trying to exist in commercial life for at least 50 years. In this thesis study , which is a qualitative reserach, the interview method was used and the voice recordings of the interviewees were taken. An attempt was made to make a situation analysis about these businesses in question by analyzing the voice recordings. As a result of the findings of the study, discussions were made on the reason why these businesses, where institutionalization is very weak, have successfully existed in commercial life for so many years.