Hematolojik malignite ile takipli hastalarda breakthrough invazif fungal infeksiyon risk faktörlerinin incelenmesi
Examination of breakthrough invasive fungal infection risk factors in patients followed with hematological malignancy
- Tez No: 908106
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Antifungal tedavi ya da profilaksi altında gelişen invazif fungal infeksiyon, breakthrough fungal infeksiyon (b-İFİ) olarak tanımlanmaktadır. Hematolojik maligniteli hastalarda önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olup sıklığı artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hematolojik maligniteli hastalarda b-İFİ gelişim sıklığını, b-İFİ etken ve direnç dağılımını, konak immünsüpresyonunu gösteren parametreleri, fungal etken özellliklerini mortalite ve sağkalım oranlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları Ana Bilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı servisi ve Kemik İliği Transplantasyon Ünitesinde takip edilen invazif fungal infeksiyon tanısı olan hastalar retrospektif olarak tarandı, 170 hasta çalışmaya dahil edildi. Breakthrough invazif fungal infeksiyon(b-İFİ), EORTC-MSG ve Avrupa Tıp Mikolojisi Konfederasyonu (ECMM) tanımları dikkate alınarak, tedavi ya da profilaksi amacıyla >7 gün antifungal ajan alırken gelişen invazif fungal infeksiyon olarak değerlendirildi. b-İFİ olanlar olgu grubu, b-İFİ olmayanlar kontrol grubu olarak kabul edildi. Hematolojik hastalık tanı türü ve tedavi yaklaşımları, konak immünsüpresyonunu gösteren parametreler, fungal etken dağılımı ve direnç durumu, antifungal tedavi yaklaşımları, laboratuvar ve radyolojik özellikler, mortalite/sağkalım oranları b-İFİ ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Gruplar arası kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare analizi (Pearson Chi-kare) uygulanmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U-testi kullanılmıştır. Genel sağkalımda tek değişkenli analiz Kaplan-Meier ile değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenler arasında sağkalım süresinin karşılaştırılması için Log Rank (Mantel-Cox) analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Invasive fungal infection that develops under antifungal treatment or prophylaxis is defined as breakthrough fungal infection (b-IFI). It is an important cause of morbidity and mortality in patients with hematological malignancies and its frequency is increasing. The aim of this study is to evaluate the frequency of b-IFI development, the distribution of b-IFI agents and resistance, parameters showing host immunosuppression, fungal agent characteristics, mortality and survival rates. Material and Method: Between January 1, 2017 and December 31, 2022, patients with a diagnosis of invasive fungal infection followed in İnönü University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Hematology and Bone Marrow Transplantation Unit were retrospectively screened, 170 patients were included in the study. Breakthrough invasive fungal infection (b-IFI) was defined as an invasive fungal infection that developed while taking antifungal agents for >7 days for treatment or prophylaxis, taking into account the EORTC-MSG and European Confederation of Medical Mycology (ECMM) definitions. Those with b-IFI were considered as the patient group, and those without b-IFI were considered as the control group. Hematological disease diagnosis type and treatment approaches, parameters showing host immunosuppression, fungal agent distribution and resistance status, antifungal treatment approaches, laboratory and radiological features, mortality/survival rates were compared between b-IFI and control groups. Analyzes were evaluated in 22 package programs of SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL). Chi-square analysis (Pearson Chi-square) was used to compare categorical variables between groups. Mann Whitney U-test was used to compare paired groups. Univariate analysis in overall survival was evaluated by Kaplan-Meier. Log Rank (Mantel-Cox) analysis was performed to compare survival time among categorical variables.