İntörn hemşirelik öğrencilerinin ahlakicesaret düzeyi ve etkileyen faktörlerinbelirlenmesi
Determination of the moral courage level of international nursing students and the affecting factors
  1. Tez No: 908157
  2. Yazar: VEYSEL CAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİTAP ÖZDELİKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmanın amacı, intörn hemşirelik öğrencilerinin ahlaki düzeyleri ve etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Bu çalışma, tanımlayıcı nitelikte planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Karadeniz'de bulunan üniversitelerdeki hemşirelik 4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Evrenini bilinen örneklem hesabına göre %99 güven seviyesi ile 397 kişi alınması gerekmektedir. Çalışma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 408 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to determine the level of moral courage in nursing students and to determine the affecting factors. To determine the relationship between moral courage and influencing factors in intern nursing students. It is a qualitative type study to determine the level of moral courage. The population of the research will be 4th year nursing students at universities in the Black Sea region. According to the known sample calculation, 397 people should be included in the population with a 99% confidence level. 408 people participated in the study. Shapiro-Wilk, KolmogorovSmirnov, Mann Whitney U and Kruskal Wallis Test were used in the research.