Lokal ileri T3 T4 larenks skuamöz hücreli karsinomlarında perinöral invazyon varlığının prognoza etkisi
Effect of the presence of perineural invasion on prognosis in locally advanced T3 T4 larynx squamous cell carcinomas
  1. Tez No: 908159
  2. Yazar: ERDİNÇ UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Larenks skuamöz hücreli karsinomu (SCC), dudak kanserinden sonra ikinci en sık görülen baş boyun kanseridir. Baş boyun SCC'lerinde perinöral invazyon varlığının prognoza etkisini araştıran çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Oral kavite SCC'lerinde perinöral invazyon insidansı diğer baş boyun kanserlerinden daha sıktır ve kötü prognozla ilişkilidir. Larenks SCC'lerinde perinöral invazyonun insidansına ve prognoza etkisine yönelik az sayıda çalışma bulunmaktadır. Perinöral invazyon ileri evre baş boyun kanserlerinde daha sık olarak görülmektedir. T3 T4 evresindeki larenks SCC hastalarında perinöral invazyon insidansını, perinöral invazyonun prognoza etkisini ve sağkalımı etkileyen diğer faktörleri bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız için Ocak 2010 tarihi ile Ocak 2022 tarihleri arasında kliniğimizde larenjektomi operasyonu geçirmiş 691 hasta tarandı. Dahil edilme kriterleri olarak; neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) ya da primer KRT almamış, T3-T4 evresinde olan, SCC patolojisindeki larengeal karsinom olguları belirlendi. T1-T2 evresinde olan ve T3 olup parsiyel larenjektomi uygulanan toplam 287 hasta, neoadjuvan KRT alan 58 hasta, primer hipofarenks tümörü olan 16 hasta ve patoloji raporu SCC dışı olan 8 hasta araştırmaya dahil edilmedi. Öncesinde herhangi bir parsiyel larenjeoktomi öyküsü olan 22 hasta araştırmaya dahil edilmedi. Telefonla arandığı halde ulaşılamayan 119 hasta araştırmaya dahil edilmedi. Bunun sonucunda araştırmaya toplam 183 hasta dahil edildi. İstatistiksel analiz için SPSS programı 28.0 software kullanıldı. Sağkalım oranlarının karşılaştırılması için Kaplan-Meier analizi kullanıldı. Sağkalıma etki eden faktörlerin analizinde Cox regresyon analizi kullanıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Introduction: Laryngeal squamous cell carcinoma (SCC) is the second most common head and neck cancer after lip cancer. There are many studies investigating the effect of the presence of perineural invasion on prognosis in head and neck SCCs. The incidence of perineural invasion in oral cavity SCCs is more common than other head and neck cancers and is associated with poor prognosis. There are few studies on the incidence and prognosis effect of perineural invasion in laryngeal SCCs. Perineural invasion is more common in advanced stage head and neck cancers. We aimed to find out the incidence of perineural invasion, the effect of perineural invasion on prognosis, and other factors affecting survival in laryngeal SCC patients at T3 T4 stage. Materials and Methods: For our research, 691 patients who underwent laryngectomy surgery in our clinic between January 2010 and January 2022 were called. As inclusion criteria; Laryngeal carcinoma cases with SCC pathology, in the T3-T4 stage, who had not received neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT) or primary CRT, were identified. A total of 287 patients who were in the T1-T2 stage and T3 and underwent partial laryngectomy, 58 patients who received neoadjuvant CRT, 16 patients with primary hypopharyngeal tumors and 8 patients whose pathology report was non-SCC were not included in the study. 22 patients with a previous history of partial laryngectomy were not included in the study. 119 patients who could not be reached by phone were not included in the study. As a result, a total of 183 patients were included in the study. SPSS program 28.0 software was used for statistical analysis. Kaplan-Meier analysis was used to compare survival rates. Cox regression analysis was used to analyze factors affecting survival. P value