Gassân Kenefânî'nin eş-Şeyu'l-Âhar/ Men Katele Leylâ el-Hâyek adlı romanının tahlili
Analysis of Gassân Kenefânî's Novel Eş-Şeyu'l-Âhar/ Men Katele Leylâ el-Hayek
  1. Tez No: 908180
  2. Yazar: HASAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Toplumsal olaylar, bireylerin iç dünyasında derin izler bırakarak, duygu ve düşüncelerini ifade etme ihtiyacını doğurur. Edebiyat, bu ihtiyacın karşılandığı en önemli alanlardan biridir. İnsanların farklı inanç, değer ve dünya görüşlerine sahip olması, edebiyat eserlerinde zengin bir çeşitlilik oluşturur. Edebiyat, bireylerin kendi kimliklerini ve inançlarını ifade etmelerinin yanı sıra, toplumun ortak değerlerini pekiştirme ve gelecek kuşaklara aktarma işlevi görür. Hikâye, roman ve şiir gibi edebi türler, bu amaçla en sık başvurulan ifade biçimleri arasındadır. Toplumun nabzını tutan edebiyatçılar, yaşadıkları çağın sıkıntılarına duyarlılık göstererek, eserlerine bu sıkıntıları yansıtır ve toplumsal bilincin şekillenmesine katkıda bulunurlar. Konumuzun temelini teşkil eden Filistinli Gassân Kenefânî de bu edebiyatçılardan biridir. Bu çalışmada, onun, eserleri üzerinden modern Arap edebiyatındaki siyasi ve toplumsal mücadelelerin edebi yansımaları incelenmiştir. O, yazmış olduğu eserlerde, Filistin halkının yaşadığı işgal, sürgün ve zulüm gibi zorlukları, gerçekçi bir dille ve etkili bir şekilde işlemektedir. Onun eserlerinde, Filistin meselesinin bireysel ve toplumsal boyutları, geniş bir şekilde ele alınmaktadır. Kenefâni, sadece Filistin halkının mücadelesini değil, aynı zamanda insanın evrensel duygularını ve deneyimlerini de işleyerek, eserlerine evrensel bir boyut kazandırmıştır. Kahramanlık, vatan sevgisi, pişmanlık ve sosyal adaletsizlik gibi temalar, yazarın eserlerinde sıklıkla karşımıza çıkan ve okuyucuyu düşündüren evrensel konulardır. Çalışmada öncelikle genel olarak Filistin'in tarihinden ve Filistin'de edebiyatın ve romanın gelişim aşamalarından bahsedilmiş olup daha sonraki bölümlerde yazarın hayatı, edebi ve siyasi yönü ele alınarak tanıtılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise onun ''eş-Şeyu'l-Âhar/ Men Katele Leyla el-Hayek'' isimli romanı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu yapılırken önce romanın özetine ve olay örgüsüne yer verilmiş, daha sonra da romanda geçen şahıs/karakter kadrosu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca romanda yer alan anlatım biçimleri de örneklerle açıklanmıştır. Bunlara ek olarak, Yazarın, eserindeki anlatımı daha etkili ve canlı hale getirmek için yer verdiği birtakım tasvir ve teşbih örnekleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social events leave deep traces in the inner world of individuals, creating the need to express their feelings and thoughts. Literature is one of the most important areas where this need is met. The fact that people have different beliefs, values and worldviews creates a rich variety in literary works. In addition to individuals expressing their own identities and beliefs, literature serves to reinforce the common values of society and pass them on to future generations. Literary genres such as stories, novels and poetry are among the most frequently used forms of expression for this purpose. Writers who keep their finger on the pulse of society reflect these problems in their works by being sensitive to the problems of the age they live in and contribute to the formation of social consciousness. Palestinian Ghassan Kenafani, who forms the basis of our subject, is one of these writers. In this study, the literary reflections of political and social struggles in modern Arabic literature are examined through his works. In his works, he deals with the difficulties experienced by the Palestinian people, such as occupation, exile and oppression, in a realistic and effective manner. In his works, the individual and social dimensions of the Palestinian issue are discussed in a wide range. Kenafani has added a universal dimension to his works by addressing not only the struggle of the Palestinian people but also the universal feelings and experiences of man. Themes such as heroism, patriotism, regret and social injustice are universal issues that frequently appear in the author's works and make the reader think. In our study, first of all, the history of Palestine and the development stages of literature and the novel in Palestine are discussed in general, and in the following sections, the author's life, literary and political aspects are discussed and introduced. In the last section, his novel ''al-Şeyu'l-Âhar/ Men Katele Leyla el-Hayek'' is examined in detail. While doing this, the summary and plot of the novel are given first, and then the characters/characters in the novel are examined in detail. In addition, the narrative styles in the novel are explained with examples. In addition, some examples of descriptions and similes that the author uses to make the narrative in his work more effective and vivid are also examined.