Uluslararası hukuk bağlamında refakatsiz çocukların yasadışı çalıştırılması sorunu
The problem of illegal employment of unaccompanied children in the context of international law
  1. Tez No: 908187
  2. Yazar: ABDÜSSAMET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZELİ AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünyada meydana gelen savaşlar, iç çatışmalar, iklim değişiklikleri ve ekonomik yoksulluk gibi faktörler, günümüzde 'göç' ve 'göçmen' krizini derinleştirerek uluslararası hukukun en önemli sorunları arasında yer almasına neden olmuştur. Çatışmalar, evlerin ve şehirlerin tahrip edilmesi, artan güvensizlik ortamı ve temel insan haklarının ihlali gibi nedenler, insanları daha güvenli ülkelere kaçmaya zorlamıştır. Bu koşullardan en fazla etkilenen, temel hakları dahi göz ardı edilen kesim ise ''refakatsiz çocuklardır''. Refakatsiz çocuklar, hukuki ve sosyal koruma mekanizmalarından yoksun olmaları nedeniyle oldukça savunmasız konumdadır. Bu çocuklar, ailelerinin veya yasal vasilerinin desteğinden mahrum kaldıkları için fiziksel, psikolojik ve sosyal risklerle karşı karşıya kalırlar. Uluslararası hukuk, refakatsiz çocukların korunmasına özel önem atfeder. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası belgeler, bu çocukların temel haklarını güvence altına alarak, onları istismar, insan kaçakçılığı, zorla çalıştırılma ve diğer yasa dışı faaliyetlerden korumayı hedeflemektedir. Ancak, uygulamada yaşanan eksiklikler, refakatsiz çocukların suça sürüklenme riskini artırmaktadır. Kötü niyetli ya da kendi menfaatlerini düşünen yetişkinlerce çocuklar istismar edilerek çeşitli sektörlerde yasadışı olarak kullanılmaktadır. Özellikle yasa dışı işlerde çalıştırılma, bu çocukların suça bulaşma olasılığını yükseltmekte ve onları hem bireysel hem de toplumsal düzeyde ciddi tehlikelerle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle, refakatsiz çocukların korunması ve refahı için uluslararası anlamda etkili yasal düzenlemeler ve sosyal politikalar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, özellikle refakatsiz çocukların silahlı çatışmalar, organize suçlar, seks turizmi, göçmen kaçakçılığı ve uluslararası insan ticareti gibi yasa dışı işlerde çalıştırılmasına dikkat çekilmiş; bu çocukların çalışma hayatına meşru bir şekilde entegrasyonları konusunda devletler tarafından yapılan çalışmalara yer verilerek, bilinç düzeyinin artırılması ve refakatsiz çocukların hukuk kuralları ve örnek düzenlemelerle daha etkin korunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wars, internal conflicts, climate change, and economic poverty are factors that have deepened the 'migration' and 'migrant' crisis, making it one of the most significant issues in international law today. Conflicts, the destruction of homes and cities, an increasing sense of insecurity, and violations of fundamental human rights have forced people to flee to safer countries. The most affected group in these circumstances, whose basic rights are often overlooked, are“unaccompanied children.”Unaccompanied children are in an extremely vulnerable position due to the lack of legal and social protection mechanisms. As they are deprived of the support of their families or legal guardians, they face physical, psychological, and social risks. International law places special emphasis on the protection of unaccompanied children. International instruments, such as the United Nations Convention on the Rights of the Child, aim to safeguard the fundamental rights of these children and protect them from exploitation, human trafficking, forced labor, and other illegal activities. However, shortcomings in practice increase the risk of these children being drawn into criminal activities. They are often exploited by malicious or self-serving adults and are used unlawfully in various sectors. The likelihood of these children becoming involved in illegal work, particularly in clandestine industries, heightens their exposure to significant dangers on both an individual and societal level. Therefore, effective international legal regulations and social policies are of critical importance to ensure the protection and well-being of unaccompanied children. This study specifically highlights the employment of unaccompanied children in illegal activities such as armed conflicts, organized crime, sex tourism, migrant smuggling, and international human trafficking. It also focuses on efforts by states to legally integrate these children into the workforce, with the aim of raising awareness and ensuring their more effective protection through legal rules and exemplary regulations.