Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının serbest zaman yönetimi ile ilişkisi üzerine bir araştırma
A research into the relationship between intenet addiction and free time management of university students
- Tez No: 908186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ROJAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Genç yaş grupları üzerinde zararlı etkileri bulunan ve giderek artan internet bağımlılığını önlemek ve azaltmak amacıyla birçok çalışma yapılmıştır. İnternet bağımlılığının sebepleri ve alınabilecek önlemler, en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Zamanı iyi yönetmek de internet bağımlılığının önüne geçilmesinde önemli rol oynar. Bu çalışmada internet bağımlılığının sosyo-demografik değişkenler ile ilişkisinin yanı sıra serbest zaman yönetimindeki başarı ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini Dicle Üniversitesi'nin tüm bölümlerinden toplam 1241 öğrenci oluşturmaktadır. Bu kesitsel çalışmada orantılı kota örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilere ilgili birimlerin yöneticileri vasıtası ile ulaşılmış, çevrimiçi olarak anketler uygulanmıştır. Üç bölümden oluşan çevrimiçi anketler kişisel bilgi formu, Young'ın İnternet Bağımlılığı testi-kısa formu (YIAT-SF) ve Serbest Zaman Yönetimi Ölçeğinden oluşmaktadır. Çalışmadan elde edilen verilere tanımlayıcı, ilişkisel ve nedensel istatistik analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet addiction is increasing day by day. Many studies have been conducted to prevent and reduce internet addiction, which is harmful, especially for young groups. The causes of internet addiction and the precautions that can be taken are the most discussed topics. Managing time well also plays an important role in preventing Internet addiction. This study aimed to reveal the relationship between internet addiction and sociodemographic variables, as well as the relationship between success in leisure time management and internet addiction. A total of 1241 students from all departments of Dicle University completed online surveys with the help of the management of the units. This cross-sectional study employed a proportional quota sampling method. The questionnaire included three sections: a personal information form, the Young's Internet Addiction test-short form (YIAT-SF), and the Free Time Management Scale. Descriptive, relational, and causal statistical analyses were applied to the data obtained from the study.