Artuklular döneminde Diyarbakır
Diyarbakir during the Artuqid Period
  1. Tez No: 908189
  2. Yazar: ESENGÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Malazgirt Savaşı'ndan sonra kurulan Artuklu beyliğinin önemli kollarından biri olan Hısnıkeyfâ Artukluları'nın önemli şehirlerinden biri de Diyarbakır'dı. Diyarbakır, Artuklu hâkimiyeti döneminde yalnız siyasi alanda değil aynı zamanda ekonomik, sosyal, mimarî, ilmî ve kültürel alanlarda da önemli bir yer olmuştur. Artuklu hükümdarlarının halkın huzurlu bir şekilde yaşaması için vergileri düşürüp üretimi arttırmasıyla şehir, bu dönemde ekonomik refaha kavuşmuştur. Hükümdarların Müslüman olmayan halklara karşı siyasi ve ekonomik konularda adil davranmaları şehirde sosyal alanda birlik ve beraberlik sağlanmıştır. Bu dönemde yapılan eserler bugünkü Diyarbakır şehir kimliğinin oluşması üzerinde kalıcı etkiler bırakmıştır. Artuklular döneminde şehirde yapılan camiler, medreseler, burçlar, köprüler ile şehir bayındır bir hale getirilmiştir. Hükümdarların ilme önem verip âlimleri koruması sayesinde Diyarbakır bu dönemde ilmî açıdan da önemli bir merkez olmuştur. Cezerî'nin Diyarbakır Artuklu Sarayında yirmi beş yıl hizmet vermesi, dinî inanışı ne olursa olsun hükümdarların âlimlere büyük bir saygı göstermesi ile şehir dönemin önemli ilim merkezlerinden biri olmuştur. Artukluların Diyarbakır'daki hâkimiyeti Timur'un şehri yağmalayarak ele geçirmesiyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Diyarbakır was one of the most important cities of Hısnıkeyfâ Artuqid which is an important branch of the Artuqid Principality founded after the Battle of Malazgirt. Diyarbakır became an important place not only in the political field but also in economic, social, architectural, scientific and cultural fields during the Artuqid rule. The city achieved economic prosperity during this period as the Artuqid rulers reduced taxes and increased production so that the people could live in peace. The rulers' fair treatment of non-Muslim peoples in political and economic matters ensured unity and solidarity in the city's social sphere. The works built during this period left a lasting impact on the formation of today's Diyarbakır city identity. During the Artuqid period, the city was made prosperous with the mosques, madrasahs, bastions and bridges built in the city. Diyarbakır became an important center in terms of science during this period thanks to the rulers' emphasis on science and protection of scholars. With Cezeri serving in the Diyarbakır Artuqid Palace for twenty-five years and the rulers showing great respect to scholars regardless of their religious beliefs, the city became one of the important centers of science of the period. The Artuqid rule in Diyarbakır ended when Timur plundered and captured the city.