Boundary struggles during the COVID-19 pandemic: Experiences of remote/hybrid working women in Ankara
COVID-19 pandemi döneminde sınır mücadeleleri: Ankara'da uzaktan/hibrit çalışan kadınların deneyimleri
  1. Tez No: 908199
  2. Yazar: BANU TOPAKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez, COVID-19 salgınının etkisini Toplumsal Yeniden Üretim Teorisi (TYÜT) merceğinden, kadınların ücretli ve ücretsiz emekleri arasındaki sınır mücadelelerine odaklanarak incelemektedir. Çalışma, kapitalist sistem içinde ücretli ve ücretsiz emek arasındaki etkileşimi incelemekte ve pandeminin bu sınır mücadelelerini nasıl yoğunlaştırdığını ve açığa çıkardığını vurgulamaktadır. COVID-19 salgını sırasında Bilgi Teknolojileri, Banka/Finans ve Eğitim sektörlerinde çalışan ve Ankara'da yaşayan 18 kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Analiz, COVID-19'un kapitalizmin doğasında var olan bakım krizini şiddetlendirdiğini ve üretim emeği ile toplumsal yeniden üretim emeği arasındaki köklü çatışmayı açığa çıkardığını ortaya koymaktadır. Çalışmada veriler beş tema üzerinden sunulmakta ve toplumsal yeniden üretim emeğinin üç kritik bileşenini vurgulanmaktadır: ev işleri, bakım emeği ve toplumsal ilişkiler. Bulgular, bakım krizini kapitalist yapıların temel bir sonucu olarak ele alma ihtiyacının altını çizmekte ve bu meselenin bireysel olarak deneyimlenen iş-yaşam çatışmasının ötesine geçerek daha derin yapısal sorunlardan kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bu tezin pandemi sırasında kadınların karşılaştığı zorlukların yalnızca iş-yaşam dengesi meselesi olmadığını, kapitalist sisteme içkin yapısal eşitsizliklerin yansımaları olduğunu göstererek bakım krizi tartışmalarına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Ayrıca araştırmada elde edilen veriler uzaktan ve hibrit çalışma modellerine dair tartışmalara da katkı sunabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the COVID-19 pandemic through the lens of Social Reproduction Theory (SRT), focusing on the boundary struggles between women's paid and unpaid labour. The study examines the interaction between paid and unpaid labour within the capitalist system and highlights how the pandemic has intensified and exposed these boundary struggles. During the COVID-19 pandemic, in-depth interviews were conducted with 18 women working in the Information Technologies, Banking/Finance, and Education sectors in Ankara. The analysis reveals that COVID-19 has exacerbated the care crisis inherent in capitalism and exposed the deep-rooted conflict between production labour and social reproduction labour. The study presents data across five themes, emphasizing three critical components of social reproduction labour: household chores, care labour, and social relations. The findings highlight the necessity of addressing the care crisis as a fundamental consequence of capitalist structures and reveal that this issue transcends individual work-life conflicts and originates from more profound structural difficulties. It is thought that this thesis will contribute to the discussions on the care crisis by showing that the problems women face during the pandemic are not only a matter of work-life balance but also reflections of structural inequalities inherent in the capitalist system. Moreover, the research's findings can add to the debates about remote and hybrid working models.