Hemşirelerde iş motivasyonunu yordayanbazı değişkenlerin incelenmesi
Some variables that predi̇ct job moti̇vati̇on in nurses
- Tez No: 908246
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmada hemşirelerin iş motivasyonunu yordayan bazı değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma; 01.10.2023-31.12.2023 tarihleri arasına Aydın Adnan Menderes Üniversite Hastanesinde görev yapmakta olan ve araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden hemşireler (n=267) oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket kullanılarak, tanıtıcı bilgi formu, Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Kısa Ölçeği (BTÖ-12) ve Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 25.0 programıyla analiz edilmiş, değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için ise Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı; bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisi araştırmak için, basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin iş motivasyon ölçeği toplam puan ortalaması 58.77±8.65, BTÖ-12 toplam puan ortalaması 40.92±9.6 ve EEÖ toplam puan ortalaması 66.39±9.71 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this research, some variables that predict nurses' work motivation is intended to be examined. Method: Research; Nurses who are working at the Adnan Menderes University Hospital and willing to participate in the research between 01.10.2023-31.12.2023 (n=267). By using a survey to collect research data, introductory information form, Nurse Work Motivation Scale, Intolerance of Uncertainty Brief Scale (UBS-12) and Empathic Tendency Scale (ETS) were used. Results: Nurses' nurse work motivation scale total score average was found to be 58.77±8.65, intolerance of uncertainty scale total score average was 40.92±9.6, and empathic tendency scale total score average was 66.39±9.71.