Seeking the international in pre-Meiji Japanese political philosophy: An analysis through the works of Taishi, Razan, and Norinaga
Uluslararası'nı Meiji öncesi Japon siyaset felsefesinde aramak: Taishi, Razan ve Norinaga'nın yazıları üzerine bir analiz
  1. Tez No: 908256
  2. Yazar: TOYGUN KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez uluslararası kavramına ve bu kavrama değinen teori öncesi ifadelere ve siyasal düşünce fragmanlarına odaklanarak Uİ disiplininin teorik alt dalı olan Küresel Uİ ve genel bir amaç olan Batı-ötesi Uİ ve UİK inşaasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tezin temel var sayımlarından biri, sosyal ilişkilerin ve toplumsal bağlantıların bir boyutu olan uluslararasının, periyoda ve ele alınan konuya bağlı olarak etkisi değişmekle birlikte, sosyal mevcudiyetin ve dinamizme içkin önemli nedensel bir unsur olduğudur. Dolayısıyla, uluslararası her zaman yerel ve ulusal katmandaki gelişmelere içkin bir unsur olmuştur ve böylece, hem yerel ve ulusal, hem de yerel-üstü ve ulus-üstü etkileşimleri farklı biçimde etkilemiştir. Akabinde, tıpkı iktisat, siyaset, din gibi sosyal alanları düşünürlerin ele alışı gibi, farklı toplulukların, farklı zamanlarda benzer ya da farklı bir biçimde, sistematik ve detaylı bir biçimde olmasa da, uluslararası kavramını düşüncelerinin ve tefekkürlerinin nesnesi haline getirdikleri varsayılmaktadır. Dolayısıyla, bu tez daha kapsayıcı bir uluslararası ve uluslararası ilişkiler kavramsallaştırması sunarak, bu çeşit düşünce ve tefekkür ürünlerinin ortaya çıkarılışını veya gözden kaçmasına sebep olabilecek ontolojik ve epistemolojik varsayım, kabul ve duruşları sorunsallaştırarak modern-öncesi Japonya'nın üç siyaset felsefecisinin ifadelerine odaklanmayı amaçlamaktadır. Bu amaç için, Batı'nın genişleme ve sömürgecilik öncesi döneminde uluslararası düşüncesinin bulunduğunu ortaya koymak adına, kronolojik sırayı takip ederek Shotoku Taishi, Hayashi Razan ve Motoori Norinaga'nın felsefi metinlerine ve ifadelerine odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to the developing theoretical sub-field of the discipline of IR, Global IR, and the broader aim of developing a post-Western IR and IRT via enquiring on the fragments of political thought on the concept of the international and pre-theories of IR theories. The basic assumption of this thesis is that the international, as an aspect of social relations and societal networks, depending on the specific period and the issue at hand, instead of being effective in the modern epoch, has always been an important aspect of social existence. It is argued that the international has always been an integral part of the societal development at the local level, producing ramifications for local and national as well as trans-local and trans-national interactions and exchanges. Consequently, it is presumed that, at different moments of different communities, along with other social dimensions such as economics, politics, religion, etc., the international may also be a subject of contemplation and deliberation, if not full-fledged theorization. Thus, the thesis aims to problematize the ontological and epistemological postulates which render such unearthing subordinate and overlooked by invoking a different and inclusive conceptualization of the concept of the international and international relations. Ultimately, the thesis provides the statements of three political philosophers of Japan from the pre-modern, pre-Western expansionist period to evince the existence of international thought by focusing on the statements and writings of Shotoku Taishi, Hayashi Razan and Motoori Norinaga in chronological order.