Erkek üreme sağlığında serotonin bakımından zengin gıdaların ve takviyelerin in vitro ortamında sindirimlerinin incelenmesi
Examination of in vitro digestion of serotonin-rich foods and supplements in male reproductive health
  1. Tez No: 908257
  2. Yazar: İNAM AZİZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Üreme sağlığında meydana gelen sorunlar veya bozukluklar, genel sağlığı ve iyilik halini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. İnfertilite, hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilen en karmaşık ve yaygın üreme sağlığı sorunlarından biridir. İnfertilitenin %40-%50'si erkek kaynaklıdır. Çeşitli nedenler ve faktörler erkek üreme sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Beslenme, değiştirilebilen önemli bir çevresel faktördür ve üreme sağlığını koruma ve geliştirme konusunda büyük öneme sahiptir. Serotonin; sperm hareketliliğini ve spermatogenik süreçleri olumlu yönde etkileyen bir besin bileşenidir. Bu çalışmada, serotonin bakımından zengin 10 gıda ve bir serotonin takviyesinin in vitro sindirimi ve biyoerişilebilirliği incelenmiştir. Deney, in vitro sindirim modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve elde edilen veriler, HPLC yöntemiyle tespit edilmiştir. Serotonin sindirim öncesi miktarı 205µg/100g ile 5.8µg/100g arasında, sindirim sonrası miktarı 294.3µg/100g ile 14µg/100g arasında ve biyoerişilebilirlik oranı ise %1101 ile %8 arasında olduğu görülmüştür. Gıda örneklerinin çoğunda serotonin biyoerişilebilirliği %100'ün üzerindedir. Sonuçlar, serotonin miktarının sindirim öncesi ve sindirim sonrası olarak farklılık gösterdiğini ve gıda örneklerinin çoğunda yüksek serotonin biyoerişilebilirlik oranlarının gözlendiğini göstermiştir. Bu durum, gıda örneklerinin farklı besin içeriklerine sahip olmasından veya deney esnasında meydana gelebilen farklı faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Ayrıca, triptofan adı verilen serotonin öncüsünün biyoerişilebilirlik oranının da değişkenlik gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Problems or disorders occurring in reproductive health can significantly impact overall health and well-being. Infertility is one of the most complex and common reproductive health issues that can affect both men and women. Approximately 40-50% of infertility cases are attributed to male factors. Various reasons and factors can negatively affect male reproductive health. Nutrition plays a crucial role as a modifiable environmental factor in the protection and improvement of reproductive health. Serotonin, a nutrient component, has been found to positively influence sperm motility and spermatogenic processes. In this study, the digestion and bioavailability of serotonin-rich foods, including 10 different foods and a serotonin supplement, were examined through in vitro models. The experiment was conducted using in vitro digestion models, and the obtained data were analyzed using the HPLC method. The serotonin content varied between 205µg/100g to 5.8µg/100g before digestion and 294.3µg/100g to 14µg/100g after digestion, while the bioavailability ranged from 1101% to 8%. Most food samples showed serotonin bioavailability above 100%. The results indicated variations in serotonin content before and after digestion, as well as high serotonin bioavailability in most food samples. These variations could be attributed to different nutrient compositions of the food samples or various factors occurring during the experiment. Additionally, the bioavailability of tryptophan, a precursor to serotonin, also exhibited variability.